ČLÁNOK


,

V tendri na SLKB ide podľa Penty o politický lobing
6. februára 2002

Hlavnú úlohu v tendri na predaj akcií firiem Slovenské lodenice Komárno, a.s. Bratislava (SLKB) a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM) hrá podľa spoločnosti Penta Group politický lobing. Na základe politických dohôd by ich totiž mala kúpiť firma Equinox, čo je podľa informácií Penty firma spojená s lobistickou skupinou blízkou Strane maďarskej koalície (SMK). Pre novinárov to povedal člen predstavenstva Penty Jozef Špirko.

Podľa Špirka komisia o odporúčaní predať akcie oboch firiem Equinoxu rozhodla aj na základe politickej dohody SMK a SDKÚ. Lobistickú skupinu blízku SMK Špirko obvinil aj z pripravovania si majetkovej pozície v lodeniciach prostredníctvom predaja majetku zo Slovenských lodeníc Komárno, a.s. Kľúčovú technológiu pre výrobu lodí v hodnote 35 mil. Sk mala od starých lodeníc získať firma Profex, s.r.o., prepojená na súčasného predsedu predstavenstva SLKB a bývalého podpredsedu predstavenstva SLK Jaroslava Pappa. Ďalšou osobou blízkou SMK by mala byť Zuzana Némethová, predsedníčka predstavenstva dcérskej spoločnosti Fondu národného majetku SR (FNM), Dlhopis, o.c.p., a.s., ktorá je zároveň predsedníčkou výberovej komisie v tendri na akcie lodiarskych spoločností. Rozhodnutia o poskytovaní úverov pre SLKB Eximbankou by mal ovplyvňovať ďalší nominant SMK, štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky.

Vzhľadom na tieto informácie označil Špirko výberové konanie na SLKB za tender, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Penta podľa neho požaduje zverejnenie ponúk jednotlivých účastníkov tendra. Firma zároveň požiadala podpredsedu vlády Ivana Mikloša o vytvorenie kontrolnej komisie na preskúmanie rozhodnutia výberovej komisie FNM. Spoločnosť Penta Group sa v tendri zúčastňuje ako partner holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. Toto konzorcium podľa Penty ponúklo kúpnu cenu 6,1 mil. Sk.

„Vyhlásenia Penty považujeme za hrubý nátlak zo strany jedného z účastníkov výberového konania,“ povedala v tejto súvislosti pre agentúru SITA hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Fond totiž podľa nej o víťazovi tendra ešte nerozhodol a rozhodnutie komisie má len odporúčací charakter. O víťazovi tendra by mali orgány fondu rozhodnúť v najbližšom období. Informácie o ponukách fond podľa Lesajovej vzhľadom na ešte prebiehajúci tender zverejniť nemôže, pretože by porušil jeho podmienky. „Túto požiadavku považujeme za vrcholne nekorektnú,“ dodala Lesajová. Hovorkyňa však nekomentovala personálne prepojenia na ktoré Penta upozormila.

Útokom Penty na tender predchádzalo viacero skutočností
Rozhodnutie o predaji akcií firiem Slovenské lodenice Komárno, a.s. Bratislava (SLKB) a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM) vydala vláda 19. novembra 2001. Uprednostnila ho pred priamym predajom akcií SLKB vopred určenému investorovi.

Na pripravovaný „netransparentný“ predaj pred týmto rozhodnutím prostredníctvom médií upozornila spoločnosť Penta Group. Podľa medializovaných informácií mala byť vybraným kupcom akcií maďarská spoločnosť Equinox Ventures Investment Advisory Limited Liability Company. Podľa informácií prezidenta Fondu národného majetku SR (FNM) Jozefa Kojdu fond dovtedy evidoval na kúpu akcií SLKB tri ponuky. Mali byť od konzorcia HypoVereinsbank (HVB) a Creditanstalt, Loděníc Mělník a firmy sídliacej v Rusku. Podľa člena predstavenstva spoločnosti Penta Group Jozefa Špirka malo práve konzorcium bánk stáť za spoločnosťou Equinox, aj vzhľadom na „veľmi dobré vzťahy“ HVB a Strany maďarskej koalície na Slovensku. HVB Group však prostredníctvom hovorkyne Bank Austria Ildiko Füredi záujem o akcie SLKB poprela, pripustila však možnosť realizácie obchodu pre klienta.

Po zverejnení týchto informácií začala spôsob predaja akcií SLKB riešiť komisia zložená z ministra hospodárstva SR Ľubomíra Haracha, vicepremiéra vlády pre legislatívu Ľubomíra Fogaša, ministra výstavby a regionálneho rozvoja Istvána Harnu, zástupcov Eximbanky a Národnej banky Slovenska. Vláda dala nakoniec prednosť predaju akcií v tendri za podmienky, že Eximbanka poskytne SLKB ďalší úver.

Podmienky účasti v tendri splnilo prevzatím informačného memoranda na FNM desať podnikateľských subjektov. Fond do stanoveného termínu, 25. januára, dostal na kúpu akcií päť ponúk. Svoj záujem prezentovala ruská spoločnosť OMZ – Obedinenyje mašinostroiteľnyje zavody a konzorcium Penty a holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV.

Po zasadnutí výberovej komisie, ktorá zasadala 1. februára, zverejnila Penta 5. februára v dennej tlači inzeráty a pred novinármi prezentovala údajné rozhodnutie komisie. Podľa neho by sa víťazom tendra mal stať maďarský off-shore fond Equinox. Penta označila toto rozhodnutie za politicky podporené dohodou SMK a SDKÚ. Za Equinoxom by podľa Penty mala stáť lobistická skupina blízka SMK. Ponuku Equinoxu by mala garantovať Euram Bank (European American Investment Bank AG).

Podľa neoficiálnych informácií vo výberovom konaní mali rozhodovať na 20 % výška kúpnej ceny a na 50 % obchodno-podnikateľský zámer s dôrazom na zachovanie výrobného programu, navýšenie základného imania a zachovanie zamestnanosti v regióne. Zvyšných 30 % pri posudzovaní kritérií má tvoriť preukázanie schopnosti garantovať bankovou zárukou zaplatenie prípadného rozdielu medzi čerpaným úverom so štátnou zárukou a zaplatenou cenou za predané lode, ktoré boli financované z úveru so štátnou zárukou.

Penta mala spolu s OEP ponúknuť za akcie 6,1 mil. Sk, čo Špirko označil za sumu asi o 40 % vyššiu ako ponuku Equinoxu. Banková garancia Penty mala byť od Poštovej banky vo výške 65 mil. Sk, čo by oproti konkurenčnej ponuke malo byť viac o 10 %. Penta a OEP zároveň mali ponúknuť zvýšenie základného imania spoločnosti na 300 mil. Sk a investície v rovnakej výške do spätného odkupu lodiarskej technológie. Zamestnanosť v SLKB by sa mala zvýšiť asi o 950 pracovníkov. Penta by mala garantovať aj prevzatie garantovaného úveru od Eximbanky.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.

Podľa Bugára sú inzeráty Penta Group útokom na SMK
Inzeráty spoločnosti Penta Group týkajúce sa privatizácie Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB), ktoré vyšli v Hospodárskych novinách a Pravde s titulkom Podľahne Fond národného majetku (FNM) tlaku Strany maďarskej koalície (SMK) považuje predseda strany Béla Bugár za útok na SMK a šírenie nepravdivých informácií so zámerom poškodiť dobré meno strany. „Preto zvažujeme všetky možnosti,“ povedal na tlačovej besede Bugár. Ako prvý krok žiadajú spomínané denníky, aby uverejnili opravu. Ak sa tak stane, podľa Bugára budú ďalšie možné kroky viesť len voči spoločnosti Penta Group. „Ak bude očista SMK možná len cez súdy, zvolíme túto cestu,“ dodal.

SMK nie je podľa Bugára spojená so žiadnou firmou, ktorá sa prihlásila do privatizácie lodeníc a nelobuje v prospech žiadnej firmy. Konštatoval, že ak by dokázalo, že hocikto a v mene SMK porušoval zákony, či konal v prospech nejakej firmy, budú vyvodené voči nemu dôsledky. Bugár zdôraznil, že SMK nemá ani silu, aby rozhodnutie vo výberovej komisii FNM pretlačilo. Pozastavil sa tiež nad tým, odkiaľ prenikli informácie o rozhodnutí, keď sú členovia komisie zaviazaní mlčanlivosťou. Podľa Bugára zadávateľ inzercie, spoločnosť Penta Group asi cíti, že nesplnila všetky podmienky a vyvíja mediálny tlak na FNM a využíva nacionalistickú kartu. „Vždy sme hlasovali a naši zástupcovia podporovali lodenice tak, aby nepadli a mohli fungovať,“ povedal. Bugár taktiež spochybnil tú časť inzerátu, kde sa hovorí o „maďarskom off-shore fonde Equinox“. „Podľa našich informácií táto firma je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou HypoVereinsbank,“ dodal.

Možným dôvodom, prečo spoločnosť Penta Group prišla s mediálnym atakom, je podľa predsedu SMK pomsta. Pripomenul, že asi pred rokom sa Penta Group snažila získať pri privatizácii podniku Slovenská plavba a prístavy asi miliardový majetok za 300 mil. Sk. Vtedy SMK okamžite konala a Penta nemala možnosť tento majetok získať za jednu tretinu. Bugár taktiež konštatoval, že „Penta Group za tri roky súčasnej vlády získala 15 % akcií v Slovnafte, 25 % akcií v Slovenskej poisťovni, približne 10 % akcií VSŽ, pohľadávky v hodnote 40 mld. Sk zo Slovenskej konsolidačnej a.s., čo je približne hodnota 3 mld. Sk až 4 mld. Sk.“

Po zasadnutí výberovej komisie FNM zverejnila Penta v dennej tlači inzeráty a pred novinármi prezentovala jej údajné rozhodnutie. Podľa neho by sa víťazom tendra mal stať maďarský off-shore fond Equinox. Penta označila toto rozhodnutie za politicky podporené dohodou SMK a SDKÚ. Za Equinoxom by podľa Penty mala stáť lobistická skupina blízka SMK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS