ČLÁNOK
V tendri na kúpu Istrobanky bude pokračovať päť záujemcov
21. septembra 2001

Iba päť zo šiestich záujemcov sa rozhodlo pokračovať v druhej fáze predaja väčšinového podielu v Istrobanke. Všetky nezáväzné ponuky na kúpu Istrobanky boli pritom vyhodnotené ako akceptovateľné. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SP Lucia Bombošová. Due diligence v Istrobanke vykonajú podľa nej rakúske banky BAWAG, Volksbank a Bank Austria, francúzska Société Générale a talianska banka Unicredito.

Podľa predstaviteľov Slovenskej poisťovne, ktorá vlastní v Istrobanke 72 %, majú všetci potenciálni investori dostatočnú finančnú silu a prostriedky riadenia na to, aby zabezpečili ďalší rast Istrobanky. Očakáva sa, že previerky due diligence potrvajú približne osem týždňov a konečné ponuky budú predložené v poslednom novembrovom týždni. Podpis zmluvy o predaji by sa mohol uskutočniť v decembri tohto roka a uzavretie transakcie možno očakávať začiatkom budúceho roka.

Iba rakúska BAWAG nemá spomedzi záujemcov o Istrobanku zastúpenie v SR. O prienik na slovenský trh sa v minulosti neúspešne pokúšala prostredníctvom záujmu o vstup do Investičnej a rozvojovej banky a do Poľnobanky. Ostatné banky už na trhu v SR pôsobia. Volksbank má vlastnícke podiely v Ľudovej banke. Societé Générale sa v minulosti neúspešne uchádzala o Všeobecnú úverovú banku. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom českej Komerční banky, ktorú v tomto roku kúpila. Talianska Unicerdito je majoritným akcionárom v Poľnobanke a netají sa svojimi ambíciami o zvýšenie svojho podielu na trhu. Bank Austria má zastúpenie prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Bank Austria Creditanstalt Slovakia a v minulosti sa neúspešne pokúšala získať Slovenskú sporiteľňu, najväčšiu retailovú banku v SR.

Potenciálnym záujemcom o 72-percentný podiel na základnom imaní banky bol od pondelka povolený vstup do data room banky. Predbežný záujem o Istrobanku potvrdilo prevzatím informačného memoranda viac ako desať subjektov. SP zatiaľ nevie, aký balík akcií novému investorovi predá, jeho výška bude totiž závisieť od predložených ponúk. Poisťovňa v súčasnosti rokuje o spoločnom predaji aj s minoritnými akcionármi, ktorými sú Erste Bank s podielom 10 % a mesto Bratislava s 18 percentami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS