ČLÁNOK
V Taliansku sa pripravuje trojstranná fúzia medzi Pirelli, Olivetti a Telecom Italia v objeme 60 miliárd EUR
6. augusta 2001

Iniciátorom tejto komplikovanej dohody je šéf Pirelli Marco Tronchetti Provera, ktorý získal počas uplynulého týždňa kontrolu nad Telecom Italia. Hoci sa už predbežne hovorí o finančných aspektoch celej trojstrannej transakcie, ktorá má dosiahnuť 60 miliárd EUR (53 miliárd USD), v polohe úvah sú aj ďalšie varianty.

Je totiž možné, že by v prvej fáze sfúzoval Pirelli s Olivetti alebo Olivetti s Telecom Italia, no v jednom i v druhom prípade sa zdá, že Olivetti ako samostatný subjekt zanikne.

Jednoznačné takisto je, že sa musí zjednodušiť vlastnícka štruktúra v Telecom Italia (TI), no reštrukturalizácia vlastníckych vzťahov dostane definitívnu podobu až po schválení investícií Pirelli v TI, teda až po oficiálnom stanovisku talianskych regulačných orgánov.

Povedané ešte jednoduchšie – základnou myšlienkou je obmedziť doteraz existujúcu „reťaz“ šiestich spoločností, ktoré kontrolujú Telecom Italia, čo by určite prijali najmä minoritní akcionári. Hodnota cenných papierov TI sa totiž kontinuálne znižovala práve v dôsledku zastaralej, málo dynamickej „byzantskej“ vlastníckej štruktúry. Ak sa ju podarí odstrániť, majú akcie TI šancu na vzostup.

Akcionári všetkých troch potencionálne fúzujúcich subjektov sú však nervózni z iného dôvodu – určujúcou osobou je totiž šéf Pirelli, ktorý má výrazné majetkové podiely v TI aj v Olivetti, čo mu umožňuje manipulovať s balíkmi akcií, pochopiteľne v jeho prospech. Marco Tronchetti Provera je v tomto ohľade vo veľkej výhode, no analytici hovoria, že štruktúru aktív treba v rámci fúzie v každom prípade zmeniť, pretože v dnešnej podobe sa stáva nefunkčnou.

Ak sa nájde efektívne riešenie v prípade TI, potom dôjde k fúzii Pirelli s Olivetti, čím si Provera ešte viac upevní pozícii v Pirelli, kde bude kontrolovať 34%-ný balík akcií a dosiahne 27%-né majetkové zastúpenie v Olivetti. Možno sa podarí Olivetti aj rekapitalizovať, aby bol prijateľnejší pre zahraničných investorov, no bude nevyhnutné naprv vyriešiť problém jeho dlhu vo výške 17,5 miliardy EUR. V tomto štádiu sa síce hovorí o možnom záujme Deutsche Telekom a španielskej spoločnosti Telefónica, no zdá sa, že Olivetti sa stane iba „talianskou“ záležitosťou, a teda ďalšou Proverovou „korisťou“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS