ČLÁNOK
V stredu sa uskutoční výber investičnej banky pre tender VSŽ
17. augusta 1999

V stredu sa uskutoční výber investičnej banky, ktorá bude realizovať tender na vstup strategického investora pre VSŽ, a.s., Košice. Informovala o tom ministerka financií Brigita Schmögnerová.

Po vypršaní exkluzivity U.S. Steel sa ozývajú ďalší potenciálni investori a minister Černák očakáva veľký záujem zahraničného kapitálu o medzinárodný tender. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš zároveň potvrdil informácie, podľa ktorých U.S. Steel pripravuje novú ponuku na vstup do VSŽ. Predchádzajúcu ponuku vláda totiž odmietla pre nízku ponúknutú cenu.

Podmienkou pre vstup zahraničného investora do VSŽ by mal byť podpis stabilizačnej dohody medzi spoločnosťou, štátom a veriteľskými bankami. Tri základné dohody (standstill agreement, kooperačná zmluva a medziveriteľská dohoda), ktorých podpis sa pôvodne mal uskutočniť pred dvoma týždňami vo Viedni, ešte stále nie sú podpísané. Dôvodom odkladu ich podpisu boli podľa ministerky predovšetkým rozdielne predstavy na vznik záložného práva na majetok VSŽ zo strany zahraničných veriteľov a VSŽ. Pripomienky preto mali byť zapracované do ich znenia, čo celý proces predĺžilo.

„Na podpis stabilizačnej dohody sa nemožno pozerať ako na krátkodobú úlohu,“ zdôraznila však v piatok v Košiciach B. Schmögnerová. Za dôležitejšiu úlohu považuje reštrukturalizáciu spoločnosti a výber strategického partnera, v dôsledku ktorého dôjde k zmenám vo vlastníckej štruktúre spoločnosti. Podľa ministerky nesú totiž za súčasnú nepriaznivú situáciu vo VSŽ zodpovednosť doterajší vlastníci a preto je nevyhnutné prijať také riešenie, ktoré povedie k zmene vlastníckej štruktúry.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS