ČLÁNOK
V SR európska premiéra novej kreditnej karty od Europay
16. novembra 2001

Platobná asociácia Europay International predstavila na Slovensku v európskej premiére nový produkt, kreditnú kartu MasterCard Electronic (MCE) určenú pre elektronicky autorizované platby. Slovensko je zároveň prvou krajinou v Európe, kde sa MasterCard Electronic zavádza. Kartu už ponúkajú svojim klientom Všeobecná úverová banka (VÚB) a Istrobanka v spolupráci so svojim dlhoročným partnerom, spoločnosťou Quatro. Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej besede predstavitelia spoločností Europay International, VÚB, Istrobanka a Quatro.

Dôvodom na zavedenie novej kreditnej karty na Slovensku, ako prvej európskej krajine, je podľa riaditeľa Europay pre Českú republiku a Slovensko Jána Čarného najmä vysoká rýchlosť rastu objemu transakcií a dostatočný priestor na trhu. „Na Slovensku je tiež najhustejšia sieť on-line terminálov v regióne východnej Európy,“ uviedol Čarný. Europay plánuje v SR do konca roka 2002 vydať 200 tis. kreditných kariet MasterCard Electronic a zabezpečiť ich vydávanie ďalšími slovenskými bankami. V súčasnosti je na Slovensku pripravených na prijímanie novej karty 70 % terminálov u obchodníkov a bankomatov, ku koncu roka by ich malo byť 90 % a úplná pripravenosť je plánovaná na marec 2002.

VÚB bude MasterCard Electronic, ktorá je prvou revolvingovou kreditnou kartou v portfóliu tejto banky, zavádzať v troch fázach. V prvej fáze osloví svojich klientov, neskôr mimobankových klientov a v tretej fáze bude kartu ponúkať ako produkt všetkým zákazníkom. Istrobanka ponúka kartu zatiaľ iba bonitným klientom Quatra. Podľa Františka Kaňu, riaditeľa divízie kreditných kariet spoločnosti Quatro, klientom už bolo vydaných 2000 kariet MCE. „Vydané karty sú aktívne dva týždne a transakcie zatiaľ dosiahli vyše 2 mil. Sk,“ dodal Kaňa.

MasterCard Electronic je neembosovaná kreditná karta určená výhradne na on-line autorizované platby v domácom prostredí. Na Slovensku zabezpečuje jej prijímanie akceptačná sieť, ktorá zahŕňa 1123 bankomatov a 9289 obchodných miest. Karta by mala byť do konca roku uvedená v Českej republike, neskôr v Poľsku, Maďarsku a Chorvátsku. Zároveň Europay pripravuje uvedenie MCE v ďalších európskych krajinách.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS