ČLÁNOK
V Seredi vznikne asi 900 nových pracovných miest
26. decembra 2007


V Seredi vznikne asi 900 nových pracovných miestPred koncom roku 2008 by sa mali ukončiť rokovania so zahraničnými investormi, ktorí by v priemyselnom parku mali vytvorili približne 250 nových pracovných miest a investovať 1,2 mld. Sk
 


Do konca roka 2009 by malo v meste Sereď vzniknúť približne 750 až 900 nových pracovných miest. „V priemyselnom parku mesta Sereď by malo v spomínanom období vzniknúť 12 až 15 nových výrobných prevádzok,“ uviedol pre agentúru SITA Marek Švec z firmy Devecom, ktorá spravuje priemyselný park v Seredi. Pred koncom roka 2008 by sa podľa neho mali ukončiť rokovania so zahraničnými investormi, ktorí by v priemyselnom parku mali vytvorili približne 250 nových pracovných miest a investovať 1,2 mld. Sk. „Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu zabezpečila prvý kontakt medzi správcom parku a viac ako 30 zahraničnými záujemcami. Jedným z nich bola aj belgická spoločnosť Bruynssel-Vochten, ktorá je najväčším výrobcom plastových okien v štátoch Beneluxu a ktorá plánuje začať s výrobou v Seredi v roku 2008,“ spresnil Švec.


V súčasnosti na ploche 21 hektárov, okrem už etablovanej francúzskej logistickej spoločnosti FM Logistic, pribudlo ďalších deväť investorov. „Ich zámerom je preinvestovať v prvej fáze budovania výrobných prevádzok na území priemyselného parku Sereď 750 mil. Sk a zamestnať 500 pracovníkov. V neskoršom období sa dá očakávať ďalší nárast zamestnanosti spojený s rastom výroby jednotlivých investorov,“ doplnil Švec. O pozemky priemyselného parku v Seredi sa podľa neho doposiaľ zaujímala už takmer stovka zahraničných záujemcov. „Pritom len v roku 2007 z 19 vážnejších došlo zatiaľ ku kúpe pozemkov v troch prípadoch. Vstup ďalších dvoch investorov očakávame na prelome rokov 2007 a 2008,“ dodal Švec. Podľa neho ide o subjekty pôsobiace v oblasti výroby produktov z hliníkových profilov, distribúcie drogistického tovaru a logistiky. „Tieto spoločnosti plánujú v meste Sereď preinvestovať dodatočných 345 mil. Sk a zamestnať zhruba 140 pracovníkov,“ uviedol Švec.


V Seredi je v súčasnosti etablovaných šesť spoločností. „Dve spoločnosti v súčasnosti sú vo fáze výstavby svojich závodov, ďalšie dve ju už ukončili a ostatné subjekty plánujú výstavbu na rok 2008,“ dodal Švec. Rakúska spoločnosť Semmelrock Stein + Design Dlažby s.r.o. vyrába betónové tvarovky a novou investíciou v Seredi plánuje zdokonaliť používanie technológie. Firma InnoTec s.r.o., ktorú založila nemecká spoločnosť Karl Binder, GmbH, má v pláne produkovať a dodávať na slovenský trh výrobky z rôznych materiálov hlavne pre automobilový priemysel. „Cieľom investičného zámeru je perspektívne vybudovať aj linku na povrchovú úpravu lisovaných dielov, kvalitatívne zodpovedajúcu najnovším požiadavkám popredných automobiliek. InnoTec vytvorí investíciou asi 50 nových pracovných miest,“ spresnil Švec. Povrchovou úpravou kovov sa bude v priemyselnom parku v Seredi zaoberať spoločnosť Syntech, s.r.o. „Touto investíciou vznikne 40 nových pracovných miest,“ dodal Švec. Firma Arda Slovakia, s.r.o. vybuduje v Seredi nový závod zameraný na výrobu plastových okien, pričom plánuje vytvoriť 30 nových pracovných miest. Ďalším investorom je česká firma Alfun SK s.r.o., ktorá sa zameriava na výrobu valcovaných polotovarov z hliníku a jeho zliatin. „Kvôli skvalitnenia servisu svojím zákazníkom má spoločnosť záujem postaviť v priemyselnom parku Sereď skladové centrum. Investíciou vznikne v prvej fáze 20 pracovných miest,“ uviedol Švec. Spoločnosť Dipex s r.o. bola založená v roku 1991 a od svojho vzniku pôsobí v meste Sereď. Laminátové výrobky a technické textílie, ktoré vznikajú v jej prevádzke distribuuje do krajín EÚ, Chorvátska, Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny. „Zámerom spoločnosti je rozšírenie výroby na územie priemyselného parku a vybudovanie výroby hliníkových profilov. Spoločnosť plánuje zamestnať približne 18 pracovníkov,“ dodal Švec.


S prípravou budovania parku v Seredi sa začalo v roku 2005. Na rozlohe 40,5 hektára tento mestský projekt v spolupráci so súkromným developerom ponúka stavebné pozemky s vybudovanou infraštruktúrou a priamym napojením na diaľnicu. „Osobitým špecifikom tohto priemyselného parku je jeho zameranie na menších investorov z rôznych odvetví,“ konštatoval Švec. Spoločnosť Devecom, ktorá spravuje priemyselný park v Seredi, je spoločnosťou zaoberajúca sa priemyselným developmentom, vyhľadávaním investorov a zabezpečovaním komplexného servisu služieb pre ich potreby. Na území priemyselného parku plánuje zriadenie a výstavbu Centra technickej správy budov. „V rámci činností centra bude pre jednotlivých investorov zabezpečovať bežnú prevádzkovú údržbu a opravy, revízie a ďalší servis podľa potreby. Uvedenými činnosťami plánuje zamestnať 15 zamestnancov,“ uzavrel Švec.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS