ČLÁNOK




V Rade Európy prezident republiky prizná, že v rómskej problematike zaostávame
14. apríla 2008

V Rade Európy prezident republiky prizná, že v rómskej problematike zaostávame

 

Je pravdepodobné, že na rokovaní preberú aj nový tlačový zákon, ktorý schválil parlament a čaká na prezidentov podpis

 

Slovensko zaostáva v riešení rómskej problematiky a pribúdajú mu sťažnosti od občanov na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Aj o týchto problémoch bude hovoriť prezident SR Ivan Gašparovič v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (RE), kde v dnes  vystúpi s prejavom. Pred plénom RE bude hodnotiť 15 rokov nášho členstva v tejto medzivládnej organizácii, informovala Kancelária prezidenta SR.

Prezident dnes odcestoval do Štrasburgu na dva dni. V pondelok má rokovať o aktuálnych európskych otázkach s predsedom Parlamentného zhromaždenia RE Lluísom Maria de Puigom a s generálnym tajomníkom RE Terrym Davisom. Stretnúť by sa mal aj s predsedom Európskeho súdu pre ľudské práva Jeanom-Paulom Costom. Je pravdepodobné, že na rokovaní preberú aj nový tlačový zákon, ktorý tento týždeň schválil parlament a čaká na prezidentov podpis. Keďže koalícia presadila zákon bez akceptovania opozičných požiadaviek, opozičné strany SDKÚ-DS a KDH bojkotovali hlasovanie o Lisabonskej zmluve. Podľa nich zákon zasahuje do slobody tlače. Slovenské denníky v piatok na protest vyšli s bielymi titulnými stranami. Vyzvali prezidenta, aby zákon nepodpísal. Vydavatelia tlače sú pripravení obrátiť sa na ústavný súd i medzinárodné inštitúcie.

V Štrasburgu sa bude otvárať výstava „Magická osmička v dejinách Slovenska“, ktorá bude pripomínať významné udalosti, ktoré sa na Slovensku odohrali v rokoch zakončených osmičkou. Gašparovič pripomenie 40. výročie udalostí z roku 1968 a 15. výročie samostatnosti Slovenska.

Slovensko od novembra minulého roka prvýkrát predsedá Výboru ministrov RE. Predsedníctvo sme prevzali od Srbska a skončí nám v máji. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš po prevzatí predsedníctva povedal, že Slovensko nechce meniť bežný chod organizácie, hoci v RE sa diskutuje o jej reforme. Podľa Kubiša riešiť chceme obchod s ľuďmi a migráciu. Medzi priority sme si zapísali aj oblasť menšín a ich práv, problémy Rómov a kočovníkov, snažíme sa o zapájanie mimovládnych organizácií a širokej verejnosti do agendy Rady Európy. Pozornosť sústredíme aj na západný Balkán a východnú Európu a chceme rozvíjať dialóg s Bieloruskom.

Rada Európy je medzinárodnou organizáciou európskych štátov. Medzi jej ciele patrí ochrana ľudských práv. Východoeurópskym krajinám pomáha pri modernizačných a demokratizačných reformách. Zoskupenie vzniklo v roku 1949, v súčasnosti má 46 členov. Slovensko bolo súčasťou RE v rokoch 1991 až 1992 ako Česko-Slovensko, od júna 1993 sa stal členom samostatný slovenský štát.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2024

USD 1,107 0,002
CZK 25,316 0,044
GBP 0,833 0,001
HUF 399,530 1,700
CAD 1,493 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS