ČLÁNOK
V prvej fáze získa MOL do 36,2 % Slovnaftu za 262 mil. USD
4. apríla 2000

Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL podpísala 31. marca 2000 dohodu o strategickom investorstve v spoločnosti Slovnaft, a.s., Bratislava. V zmysle dohody MOL získa najskôr podiel vo výške do 36,2 %, za ktorý zaplatí do 262 mil. USD. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan. Potvrdil tak niekoľkotýždňové špekulácie o spojení aktivít týchto dvoch spoločností.
Po ukončení transakcie by mala byť spoločnosť MOL najväčším individuálnym akcionárom Slovnaftu. MOL spoločne s manažérsko-zamestnaneckými spoločnosťami Slovintegra a Slovbena bude vlastniť viac ako 50 % akciového kapitálu Slovnaftu. „Presné percento závisí od toho, či súčasní akcionári využijú svoje predkupné práva a odkúpia nové akcie. Táto transakcia zlepší kapitálovú štruktúru Slovnaftu, ktorá vyústi do nižšej zadlženosti a zvýši finančnú flexibilitu spoločnosti,“ povedal Ľ. Žitňan. Dodal, že akvizícia podlieha konaniam na protimonopolných úradoch, ako aj splneniu iných podmienok a očakáva sa, že sa uzatvorí v treťom štvrťroku tohto roku.
Po uplynutí dvoch rokov od upísania nových akcií bude mať spoločnosť MOL opciu na odkúpenie ďalších akcií, do výšky najmenej 50 % plus jeden hlas akciového kapitálu Slovnaftu. Po získaní majority bude môcť MOL kontrolovať spoločnosť a navrhovať väčšinu členov predstavenstva. Očakáva sa, že po získaní majority MOL-om si manažérsko-zamestnanecké spoločnosti Slovintegra a Slovbena udržia pozíciu významného minoritného akcionára v Slovnafte.
V zmysle podmienok akvizície bude počas prvých dvoch rokov MOL nominovať 4 z 8 členov predstavenstva Slovnaftu. Na vrcholovej výkonnej manažérskej úrovni bude MOL menovať pracovníkov na posty pre financie, predaj a marketing, maloobchodné aktivity a nákup a informačné technológie. Ďalšie vyššie manažérske pozície sa budú obsadzovať neskôr na základe vzájomnej dohody. Slavomír Hatina zostáva prezidentom spoločnosti predsedom jej predstavenstva.
Spoločnosti J.P. Morgan bol udelený mandát na zabezpečenie 364-dňového preklenovacieho úveru, ktorý umožní spoločnosti MOL uskutočniť akvizíciu súčasných a novoemitovaných akcií Slovnaftu. Predpokladá sa, že v priebehu ďalšieho obdobia bude tento úver nahradený termínovaným úverom. Očakáva sa, že zadlženosť spoločnosti MOL sa bude pohybovať aj po transakcii v rámci verejne publikovaných cieľových 40 %. Podľa spoločnosti MOL budú výnosy z akvizície počas roka 2000 neutrálne a ich vzrast sa očakáva od roku 2001. Spoločnosť J.P. Morgan je taktiež exkluzívnym medzinárodným finančným poradcom spoločnosti MOL. Exkluzívnym finančným poradcom Slovnaftu je spoločnosť Salomon Smith Barney.
Obe spoločnosti budú mať podľa odhadov spoločný podiel na maloobchodnom trhu v Maďarsku vo výške približne 36 %, na Slovensku 38 %, v Rumunsku 3 % a v Českej republike 2 %. MOL a Slovnaft budú spoločne kontrolovať aj rafinérske aktíva s celkovou spoločnou kapacitou 330 000 barelov za deň. „Bratislavská rafinéria, na ktorej modernizáciu sa investovalo 530 mil. USD, je považovaná za jednu z najlepších a najefektívnejších rafinérie v tomto regióne. Jej kapacita je 110 000 barelov za deň a jej Nelsonov index komplexnosti je 9,9,“ doplnil Ľ. Žitňan.
”Aliancia medzi spoločnosťami Slovnaft a MOL zlepší našu pozíciu regionálneho lídra v rafinérskom a marketingovom sektore. Ide o prvú transakciu takéhoto typu v tomto sektore v strednej a východnej Európe, keď dve spoločnosti spájajú svoje sily, aby optimalizovali spôsob zásobovania súčasných a budúcich zákazníkov v tomto regióne,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti MOL János Csák. Transakcia je podľa neho prvou zo série aktivít, ktoré urobia zo spoločnosti MOL vedúcu silu budúcej regionálnej konsolidácie. ”Hľadali sme silného strategického partnera a vybrali sme MOL na základe príbuznosti stratégie, spoločných cieľov v regióne a rozsiahlych skúseností tejto spoločnosti z transformácie firmy a zlepšovania efektivity,“ komentoval vstup MOL-u prezident a predseda predstavenstva Slovnaftu Slavomír Hatina.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS