ČLÁNOK
V Poľsku sa v júli začne liberalizácia cien energie
12. apríla 2001

Poľsko vykoná v júli kľúčové opatrenia na zrušenie štátnej kontroly cien elektrickej energie. Oznámil to poľský minister hospodárstva Janusz Steinhoff. Poľský kabinet schválil program liberalizácie energetického trhu, podľa ktorého bude úrad pre dozor nad energetickým sektorom URE od júla oprávnený poskytovať jednotlivým producentom energie povolenia na stanovovanie cien elektrickej energie na trhových úrovniach.

Program tiež obsahuje vyhlásenie, že Poľsko v plnej miere zliberalizuje trh elektrickej energie do roku 2005. Po plnej liberalizácii energetického sektora, ktorá je jednou z hlavných podmienok vstupu Poľska do Európskej únie, si budú môcť spotrebitelia vybrať najlacnejšieho dodávateľa energie, ktorým môže byť aj zahraničný subjekt. „Liberalizácia poľského trhu elektrickej energie by mala viesť k poklesu cien energie o 20 až 30 %,“ povedal Steinhoff.

Poľsko uskutočnilo prvý krok smerom k uvoľňovaniu cien energie už v polovici roku 2000, kedy vytvorilo Energetickú burzu. Avšak objem obchodov na burze zotrváva pod hranicou 2 % poľskej spotreby elektrickej energie, pretože najvýznamnejší producenti sú viazaní dlhodobými kontraktmi s Národnou energetickou sieťou. Pred liberalizáciou sektora bude potrebné tieto kontrakty zrušiť, čo si však vyžiada kompenzácie zo strany vlády producentom energie, ktorých zrušenie kontraktov vážne zasiahne. O zrušení kontraktov rokuje vláda s energetickými spoločnosťami a bankami, pričom proces by mal trvať jeden rok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS