ČLÁNOK




V. Palko: Tender na poradcu pri privatizácii ST bol zmarený
2. augusta 1999

ale bohužiaľ nesmerovala k hlavnému problému, na ktorý KDH upozorňovalo a ktorým bolo zmarenie konania, ktoré prebehlo až do konca. Sekcia kontroly si okrem iného sama uložila medzi ciele kontroly aj vyhodnotiť dodržanie metodiky vyhodnocovania ponúk riadiacim výborom. V texte informácie predloženej na tlačovej besede sa však sekcia kontroly k dodržaniu alebo nedodržaniu metodiky vôbec nevyjadruje. Totiž ak by sa vyjadrila, musela by skonštatovať, že metodika bola hrubým spôsobom ignorovaná a to až potom, kedy podľa metodiky bolo jasné, že definitívnym víťazom je firma Salomon Brothers. Pre agentúru SITA to povedal podpredseda KDH Vladimír Palko.

Podľa neho by kontrolná skupina musela skonštatovať, že riadiaci výbor mal všetky informácie potrebné pre rozhodnutie o víťazovi a že v metodike nebolo ani reči o nejakom druhom kole. Musela by skonštatovať, to čo tvrdí KDH, že výberové konanie bolo zmarené a že bolo zmarené niektorými členmi riadiaceho výboru, ktorí odmietli rešpektovať výsledky. „Mlčanie sekcie kontroly Úradu vlády o dodržaní, alebo nedodržaní metodiky je pre mňa najväčším sklamaním, pretože práve k tomuto bodu požadovalo KDH vysvetlenie, ktoré sme nedostali,“ povedal podpredseda KDH.

Za nepresné, zavádzajúce a mätúce verejnosť považuje tvrdenia sekcie kontroly o tom, že Deutsche Bank ponúkla najvýhodnejšie cenové podmienky. „Nie je to pravda. Čo sa týka fixných nákladov, ktoré boli podľa metodiky rozhodujúce, najvýhodnejšiu ponuku ponúkli Salomon Brothers,“ tvrdí Palko. „Ak má sekcia kontroly na mysli výšku success-fee (odmena v prípade úspechu transakcie, pozn. SITA), táto nebola podľa metodiky rozhodujúca pre výsledok. Aj odhliadnuc od tohto faktu nemožno hodnotiť ponuku Deutsche Bank ako najvýhodnejšiu, pretože výška success-fee závisí od výšky ceny, za ktorú budú akcie telekomunikácií predané. Teda výhodnosť ponuky a výška success-fee sa uvidí až po predaji akcií Slovenských telekomunikácií,“ zdôraznil V. Palko.

Tvrdenie sekcie kontroly, že postup štátneho orgánu má dopad iba na sféru právnu a morálnu ale nie na ekonomickú, podľa neho tiež nie je pravdivé. „Potvrdzuje sa totiž, že výberové konanie bolo zmarené, že orgány Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií ignorujú pri výberovom konaní výsledky výberového konania, ktoré vznikli na základe dopredu stanovených pravidiel. Práve rešpektovanie výsledkov výberového konania na základe dopredu stanovených pravidiel je podstatou akéhokoľvek boja proti korupcii. Postup ministerstva teda prispieva k posilneniu korupčného prostredia a tým pádom aj k zlej povesti a na zlú povesť sa dopláca aj ekonomicky,“ dodal podpredseda KDH.

MDPT pri výbere poradcu pre privatizáciu ST v dvoch bodoch porušilo Obchodný zákonník a dopustilo sa ďalších nedostatkov. Na tlačovej besede to konštatovala kontrolná skupina, ktorá 26. júla uzavrela kontrolu tendra. K porušeniu zákona došlo, keď ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií oslovilo iba desať konkrétnych poradenských spoločností, hoci podľa zákona mal byť oslovený neurčitý počet osôb. Ministerstvu tiež zo zákona vyplýval záväzok vyhlásiť podmienky tendra verejne, čo neurobilo. Kontrola spochybnila aj samotné podmienky tendra, pri ktorých zostavovaní bol použitý „neidentifikovateľný model zo zahraničia“, ktorý nebol ani prispôsobený slovenským podmienkam. Ako na administratívny nedostatok kontrola poukázala aj na samotnú metodiku vyhodnocovania ponúk, ktorú výberová komisia zmenila kvôli nevyhovujúcemu bodovaciemu algoritmu. Podľa pôvodného algoritmu sa víťazom tendra mala stať poradenská firma Salomon Brothers.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 10. 2024

USD 1,103 0,001
CZK 25,347 0,010
GBP 0,837 0,005
HUF 401,330 0,100
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS