ČLÁNOK
V Nemecku sa stupňuje tlak na zverejňovanie odmien špičkových manažérov
6. septembra 2004

Nemecká asociácia malých akcionárov DSW sa snaží vystupňovať tlak na veľké nemecké podniky, aby boli transparentné pri zverejňovaní spôsobu, akým sú ich špičkoví manažéri odmeňovaní v závislosti od výkonov spoločnosti. Uviedol to denník Financial Times.

Podľa asociácie DSW farmaceutické firmy Schering a Bayer, zaisťovňa Münich Re, energetický koncern RWE a automobilka BMW zvýšili odmeny členom svojho vedenia aj napriek tomu, že zisky týchto spoločností sa znížili, prípadne ich hospodárenie skĺzlo do červených čísel. Vo vyhlásení DSW sa uvádza, že pokiaľ zvyšovanie platov výkonných predstaviteľov podnikov odráža ich dobré hospodárenie, je to v poriadku. Ak však zisk firmy klesá, ich odmeny by rásť nemali.

DSW sa tiež snaží presadiť, aby firmy mali povinnosť zverejňovať platy svojich vrcholových manažérov. V súčasnosti platí iba 2 roky staré odporúčanie, podľa ktorého sa firma môže rozhodnúť, či zverejní platové náležitosti svojich vrcholných predstaviteľov. Dosiaľ tak urobilo iba 9 z 30 najväčších nemeckých spoločností. Nemecké ministerstvo spravodlivosti už varovalo, že ak sa situácia v priebehu budúceho roka nezlepší, prijme pre príslušnú oblasť novú právnu úpravu.

Nemecká asociácia DSW označila britský model zverejňovania platov špičkových predstaviteľov firiem za vzorový. Zároveň dodala, že v strednodobom horizonte sa bude snažiť presadiť, aby sa stal súčasťou výročných správ nemeckých firiem.

Informoval o tom britský denník Financial Times.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS