ČLÁNOK
V najbližších dňoch má vzniknúť spoločnosť Steel Košice
21. júna 2000

Proces vstupu U.S.Steel do VSŽ pokračuje vytvorením novej spoločnosti očistenej o nehutnícke aktivity.
V najbližších dňoch vznikne spoločnosť Steel Košice, s.r.o. Jej zakladateľom budú VSŽ, a.s. a VSŽ Oceľ, a.s. Vznik spoločnosti je ďalším krokom v reštrukturalizácii hutníckeho komplexu VSŽ a vstupu spoločnosti U.S. Steel do VSŽ. Viceprezident VSŽ a.s. pre technológiu Anton Lukáč to uviedol pre najnovšie vydanie podnikového týždenníka Oceľ Východu.
Podľa M. Lukáča dôjde k vkladu časti hmotného a nehmotného majetku VSŽ a vkladu celej spoločnosti VSŽ Oceľ. Tá už skoncentrovala všetky tzv. „core“ aktivity VSŽ. Zároveň prejde väčšina zamestnancov VSŽ a.s. do Steel Košice.
„Uzavretie operácií súvisiacich so vznikom novej spoločnosti a prípravou na valné zhromaždenie, ktoré odsúhlasí definitívne podmienky vstupu U.S. Steel do VSŽ, pravdepodobne potrvá dlhšie ako do 30. júna, čo bol náš pôvodný plán,“ dodal M. Lukáč. Vedenie VSŽ očakáva v tejto fáze reštrukturalizácie sklz približne jeden mesiac.
V rámci prechodu aktivít VSŽ na spoločnosť Steel Košice sa budú postupne prevádzať aj vzťahy s dodávateľmi a zákazníkmi. Počas určitého obdobia budú predaj a nákup realizovať obe spoločnosti. Transakcia by mala vyvrcholiť predajom podielu Steel Košice investorovi a súčasnou reštrukturalizáciou dlhu VSŽ.
Podľa schváleného memoranda o porozumení uzavretého koncom marca medzi VSŽ, U.S. Steel a vládou, by mal U.S. Steel zaplatiť za akcie Steel Košice 60 mil. USD, prebrať dlh bankám vo výške 325 mil. USD, dlh daňovému úradu 15 mil. USD a poskytnúť v prospech VSŽ, a.s. cenné papiere v hodnote 25 až 75 mil. USD, ktoré budú splatné do dvoch až troch rokov. K realizácii týchto krokov by malo dôjsť pravdepodobne v auguste alebo septembri tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS