ČLÁNOK
V Londýne na IPE parket nahradia elektronické obchody
9. mája 2001

Londýnska International Petroleum Exchange (IPE) a americká internetová burza Intercontinental Exchange (ICE) oznámili, že sa zlúčia. Po uskutočnení kontarktu sa objaví globálny prtiestor pre elektronický obchod energetickými surovinami a najväčší konkurtent americkej New York Mercantile Exchange (NYMEX).

ICE, ktorá vznikla len v minulom lete má zámer do týždňa poskytnúť oficiálne doklady s návrhom na kúpu londýnskej burzy. Spojená burza bude niesť meno International Petroleum Exchange a a jej obchodný systém sa úplne zelektronizuje. Systém obchodovania na burzovom parkete, ktorý existoval do založenia IPE v roku 1980 prestane existovať. Na IPE a ICE v súčasnosti obchoduje asi 400 firiem. Ich priemerný denný obrat dosahuje 3,5 mld. USD. Jeff Spretcher, šéf ICE pre médiá vyhlásil, že chce vytvoriť medzinárodné centrum obchody s energetickými surovinami a najefektívnejšie sa to dá dosiahnuť elektronickou formou. Po spojení ICE a IPE obchodníci budú mať po prvý raz prístup k obchodovaniu v reálnom čase na burzom a mimoburzovom trhu, k termínovaným kontraktom a opciám.

ICE vznikla na základe spoločnosti Continental Power Exchange, ktorá patrí Spretcherovi.V novej spoločnosti ICE mu patrí 4,38% akcií. Medzi ďalších zakladateľov a majiteľov ICE patria BP Exploration and Oil, Deutsche Bank Sharps Pixley, Elf Trading, Goldman Sachs, Morgan Stanley a iné veľké finančné a obchodné spoločnosti. Najväčšie podiely (po 12,44%) patria investičným bankám Goldman Sachs a Morgan Stanley. Podiely divízií ropných spoločností sa pohybujú od 4% do 7%. Kontrakt sa uskutoční výmenou dvoch akcií na jednu akciu IPE. Akcie ICE sa nekótojú preto je veľmi ťažké odhadnúť objem kontraktu. Jenny Mc Laughlin, tlačová tajomníčka IPE tvrdí, že vďaka prechodu na obchodovanie cez internet sa cena transakcií zníži a práve preto sa môžu zmeniť poplatky, ktoré burze platia účastníci trhu. Na nový systém burza prejede do polroka od oficiálneho zlúčenia.

To, že burza bude patriť najväčším hráčom na trhu môžu podľa analytikov negatívne vníma´t menšie maklérske spoločnosti. Predstavitelia burzy hovoria, že budú všetko robiť preto, aby malé firmy boli rovnoprávnymi účastníkmi trhu. Pre hráčov na trhu s ropou to bude znamenať, že nebudú musieť zaisťovať svoje kontrakty cez londýnskych brokerov, ale budú to môcť robiť rovno cez internet.

Fúzia upevní pozície IPE v porovnaní s jej základným konkurentom NYMEX. Ak ICE nenarazí na protivníka, ktorý by zaplatil za IPE viac, kontrakt by mal byť dokončený do dvoch mesiacov. NYMEX sa v súčasnosti zaoberá prípravou obchodovania s termínovanými kontraktmi na ropu Brent.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS