ČLÁNOK
V koláči nie sú iba hrozienka
17. apríla 2001

Od minulého týždňa Konfederácia odborových zväzov SR negarantuje sociálny mier. Odborári odmietajú podpísať generálnu dohodu na rok 2001. Vláda sa stala pre odbory nedôveryhodným partnerom, lebo (v ich interpretácii) nesplnila rozhodujúce záväzky vlaňajšej dohody. V zmluve sa vláda zaviazala znížiť nezamestnanosť, znížiť daňové zaťaženie a „sľúbila“ rast reálnych miezd. Odborári sa mali postarať o sociálny mier, čo znamená, že mali zabezpečiť neštrajkovanie. Nebola to ťažká úloha v situácii, keď neboli schopní zorganizovať ani triezve protestné zhromaždenie.

Odborári majú na názor právo. Nemusia vláde veriť, hoci vyberať si nemôžu. Keby verili aspoň prieskumom verejnej mienky, vedeli by, že nemôžu vystupovať v úlohe tribúna pracujúceho ľudu. Keďže odbory nemajú dosť vlastných členov, snažia chrániť aj tých, čo to nepotrebujú a nechcú. Početná skupina ľudí má dosť dôvodov byť neodborármi, jedným z nich môžu byť aj odbory samé. Keď pre nič iné, tak preto, že čoraz viac „utláčaných“ vie rozoznať táranie od argumentov.

Nie je to tak dávno, keď odborári inzerátom v novinách zvolávali „tábor“ nespokojných. Tvrdili, že vláda odmieta plniť požiadavky Konfederácie odborových zväzov SR, ktoré majú eliminovať sociálne dopady na občanov, vyvolané opatreniami vlády SR na „stabilizáciu“ ekonomiky. Text inzerátu nemal chybu, keby v zápale tvorivosti slovo stabilizácia nedali do úvodzoviek. Usvedčili sa. Vediac o čom hovoria, museli by priznať, že ani s daňami, ani so mzdami, ani s „riešením“ zamestnanosti sa bez stability nedá nič urobiť a na súčasnom stave sa podieľajú rovnako ako všetci ostatní, ktorí trpeli politiku vedúcu na kraj krízy. Rovnako by poznali, že Slovensko platí za stabilizáciu oveľa nižšiu cenu ako napríklad Maďari či Poliaci.

V koláči nie sú iba hrozienka. Odbory hovoria, že budú bojovať dovtedy, kým vláda nezmúdrie, alebo neodíde. Treba vysoký stupeň naivity, aby sa dalo uveriť, že zmena vlády znamená automatickú zmenu pomerov. Odborári sa oháňajú sloganom „…dôstojná životná úroveň – naše právo.“ Ak sa k dôstojnosti dá prepracovať nedôstojnosťou, tak sú odborári na dobrej ceste.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS