ČLÁNOK


,

V kauze BMG Invest sa začalo trestné stíhanie
7. februára 2002

Polícia už začala trestné stíhanie vo veci v kauze BMG Invest. Na tlačovej besede to potvrdil prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Ako dodal, pevne verí, že ak sa preukáže trestný čin, budú obvinené aj konkrétne osoby. Spišiak tiež informoval, že v Českej republike bolo stíhanie predstaviteľov BMG Invest zjednodušené rozdielmi v legislatíve. V prípade, že v kauze budú obvinené konkrétne osoby – pravdepodobne majitelia, resp. konatelia spoločností, bude polícia o tom informovať.

Spoločnosť BMG už niekoľko mesiacov preveruje finančná polícia. Tá vo štvrtok minulý týždeň odstúpila spis Krajskému úradu vyšetrovania v Košiciach, ktorý začal trestné stíhanie vo veci.
Pobočky spoločnosti BMG Invest zostali zatvorené v pondelok. Podľa hovorcu Horizontu Miroslava Roganského, spoločnosti Horizont a BMG Invest odkúpil zahraničný investor a zároveň poprel informácie o krachu. Pobočky BMG zostanú uzavreté až do ukončenia auditu, ktorý vykonáva investor. Po ukončení auditu a registrácie v obchodnom registri spoločnosť podľa Roganského obnoví svoju činnosť.

BMG Invest je dcérskou spoločnosťou Horizontu. Keďže BMG je spoločnosť s ručením obmedzeným, za svoje záväzky ručí zo zákona len do výšky 200 000 korún. Podľa odhadov Asociácie správcovských spoločností však v súčasnosti od občanov získala približne 4,5 miliardy korún. Skupina Horizont vykázala iba v rokoch 1998 až 2000 kumulovanú stratu 1,5 mld. Sk, z toho v roku 2000 to bolo 900 miliónov.

Hliadky pred košickými pobočkami BMG Invest
Od utorňajšieho popoludnia hliadkujú pred košickými pobočkami spoločnosti BMG Invest, s.r.o., poriadkoví policajti. Podľa slov jedného z policajtov ide o službu verejnosti, o ktorej rozhodlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach. Je to prevencia možných prejavov nespokojnosti občanov.

Hliadkujúci policajti pre agentúru SITA uviedli, že zatiaľ nezaznamenali žiadne incidenty. Ľudia podľa nich spravidla prídu, prečítajú si oznam na dverách pobočky a ponadávajú si. Väčšinou ešte dúfajú, že svoje peniaze po skončení auditu uvidia. Občas sa na krátky čas tvoria menšie hlúčiky obyvateľov, ktorí vložili svoje úspory do BMG Invest.

Policajné hliadky boli zavedené po tom, ako spoločnosť BMG Invest v pondelok oznámila dočasné zatvorenie pobočiek. Zdôvodňuje ho uskutočňovaným auditom po odkúpení spoločnosti americkým investorom. Predstavitelia BMG a ich materskej spoločnosti Horizont Slovakia, a.s., opakovane ubezpečujú, že nejde o krach tohto nebankového subjektu.

Udalosti okolo BMG neovplyvnili vysielanie Rádia Východ
Udalosti okolo spoločnosti BMG Invest zatiaľ neovplyvnili vysielanie Rádia Východ. Najpočúvanejšie komerčné súkromné rádio na východnom Slovensku totiž prevádzkuje Prešovská kultúrna agentúra, s.r.o., ktorú vlastní Horizont Slovakia, čo je materská spoločnosť BMG. „Rádio je samostatná firma a má vlastný účet,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ Rádia Východ Pavel Mylan s tým, že v súčasnosti nie je ohrozené ani vyplácanie miezd zamestnancov rozhlasu. Ako ďalej uviedol, zatiaľ sa neuskutočnili žiadne rokovania s potenciálnymi novými majiteľmi rádia. Vstup nového vlastníka však nevylúčil. Pripomenul, že v nedávnej minulosti o kúpu regionálneho rádia už prejavili záujem uchádzači blízki politickým a podnikateľským kruhom. Rádio Východ je známe objektívnym spravodajstvom, v ktorom dáva vyvážený priestor koaličným aj opozičným politikom. „Horizont na nás nevyvíjal žiadne tlaky, aby sme niekoho preferovali,“ dodal Mylan.

Riaditeľ ale predpokladá zvýšený záujem uchádzačov o kúpu rádia najmä pred blížiacimi sa voľbami do Národnej rady SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS