ČLÁNOK
V Japonsku pokračuje konsolidácia a reštrukturalizácia bánk
4. apríla 2001

Pokračuje reštrukturalizácia bankového sketora, pre ktorú japonské bankové domy dozreli už dávno. Mali na výber. Buď sa pod tlakom nesplácaných úverov zohnú až k zemi, alebo nastúpia cestu konsolidácie. Práve preto sa už pred niekoľkými rokmi začali spájať vedúce japonské banky do veľkých skupín, ktoré im umožnili dostať sa na začiatok rebríčka bánk v ich svetovej hierarchii.

V septembri 2000 sa skončil proces zlúčenia Dai-Ichi Kangyo Bank, Industrial Bank of Japan a Fuji Bank. Výsledkom bol vznik Mizuho Financial Group, ktorá sa stala bankovou skupinou číslo jedna vo svete. Svojim aktívami 1,2 trln. USD predbehla vtedajšiu svetovú jednotku Deutsche Bank a aktívami niečo viac ako 847 mld. USD.

Okrem toho sa v Japonsku spojila Sumitomo Bank a Sakura Bank do zoskupenia Sumitomo Mitsui aktívami 107 847,7 mld. USD ; Bank of Tokyo Mitsubishi a Mitsubishi Trust & Banking vytvorili Mitsubishi Tokyo Financial s aktívami 784,3 mld. USD a Sanwa Bank, Tokai Bank a Toyo Trust vstúpili do United Financial Japan s aktívami 713 mld. USD. Veľkosť bánk a súčasne aj ich problémov je rovnaká. Počas fúzie sa musia akýmsi spôsobom zbaviť beznádejne zlých úverov a akcií japonských spoločností, ktoré im zostali visieť v bilanciách. Podľa odhadov japonskej vlády suma zlých úverov predstavuje asi 134,6 mld. USD. Analytici však tvrdia, že táto suma môže byť ešte dva razy väčšia. Podiel zlých úverov v bakách, ktoré sa zlúčili nie je malý a predstavuje 103 mld. USD. V minulosti keď stúpali ceny akcí banky nepovažovali za potrebné odpisovať zlé aktíva.

Banky nemajú veľké možnosti odpisu zlých úverov, pretože vo väčšine prípadov ich poskytli finančným a stavebným firmám, firmám, ktoré ocbhodujú s nehnuteľnosťami, fungujú vo veľkoobchode a maloobchode. Vláda zatiaľ nikdy nepodporila banky v tom, aby mohli siahnuť na majteok dlžníkov. Dosť spoločností, ktoré obchodujú s nehnuteľnosťami majú úzke kontakty s vládnocou Liberálne-demokratickou stranou, ktorú politicky podporujú. Reformu bankového sektora môžu pribrzdiť aj voľby, ktoré budú v júli tohto roku. Zatiaľ preto nikto nevolá po bankrotoch, ktoré by znamenali zvýšenie súčasnej 4,9 percentnej nezamestnanosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS