ČLÁNOK
V. Hromý odmieta informácie o tunelovaní IRB
7. decembra 1999

Správca poverený výkonom nútenej správy Investičnej a rozvojovej banky (IRB) Vladimír Hromý odmieta informácie v médiách, podľa ktorých rozhodol o príprave a následnom prevode nehnuteľného majetku do dcérskej spoločnosti Kredit IRB, predtým IRB Leas. Ako zdôraznil, tieto informácie môžu pochádzať od ľudí, ktorí majú strach z reštrukturalizácie banky, ktorej súčasťou by podľa V. Hromého mala byť aj redukcia pracovníkov. „V súčasnosti pracuje v banke 1100 ľudí a podľa môjho názoru treba uvoľniť 500 zamestnancov,“ povedal. S tým súvisí aj potreba zredukovať všeobecné prevádzkové náklady IRB, ktoré dosahujú 900 mil. Sk, minimálne o tretinu.

„Banka má množstvo budov, ktoré sú drahé a sú s nimi spojené veľké odpisy. V tomto smere existujú tri možnosti – predaj, prenájom alebo leasing,“ skonštatoval V. Hromý. Predaj necháva banka podľa neho na investora, takže do úvahy prichádza prenájom alebo leasing. „Banka podľa zákona nemôže prenajímať svoje budovy, preto je to najvýhodnejšie zrealizovať prostredníctvom dcérskej spoločnosti. Tieto plány sú však zatiaľ len v pozícii úvah,“ povedal a dodal, že niektorým pracovníkom vyhovovala nútená správa.

V. Hromý upozornil, že v súčasnosti končia prípravy banky na zrušenie nútenej správy k 17. decembru. „Tento týždeň odchádzajú klasifikované pohľadávky v hodnote 6 mld. Sk,“ skonštatoval. Počas pôsobenia V. Hromého vo funkcii správcu sa mu podľa jeho slov podarilo stabilizovať odliv klientov a vkladov, pričom krátkodobé vklady sa dokonca zvýšili o 2 mld. Sk. Prevádzkové náklady klesli o 50 – 60 mil. Sk. Vypracovaný bol aj projekt reštrukturalizácie a informačné memorandum.

„Najlepším riešením by bolo zrušiť nútenú správu a dať banke 3 mesiace, aby splatila redistribučný úver od Národnej banky Slovenska. Ak budeme musieť tieto záväzky splatiť vopred, sme ochotní presunúť úvery Slovenských elektrární do Konsolidačnej banky, aby sme získali zdroje,“ informoval V. Hromý. Fungovať by mala začať aj Slovenská konsolidačná, ktorú založí Všeobecná úverová banka a v ktorej bude IRB vlastniť 19 %, čo predstavuje 190 tis. Sk.

Ak bude nútená správa IRB zrušená k 17. decembru, ešte v ten deň zasadne nová dozorná rada, v ktorej sú zástupcovia Ministerstva financií SR, Fondu národného majetku SR a Slovenskej poisťovne. Dozorná rada by mala menovať nové predstavenstvo banky.

Na IRB uvalila NBS nútenú správu 19. decembra 1997. Jej lehota uplynie 18. decembra tohto roku. V banke sa v predchádzajúcich týždňoch na valných zhromaždeniach zrealizovalo zvýšenie základného imania o 5,7 mld. Sk na 8,7 mld. Sk a následne jeho zníženie na 500 mil. Sk, čím sa vykryla jej strata. Tá v kumulovanej výške predstavovala približne 9 mld. Sk. Upisovateľom imania sa stalo Ministerstvo financií SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS