ČLÁNOK
V hre o privatizáciu IRB oficiálne stále iba OTP Bank
22. júna 2001

Výberová komisia pre privatizáciu Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB) doteraz okrem ponuky OTP Bank nezaznamenala žiadny iný oficiálny záujem investora o kúpu tejto banky. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Viliama Vaškoviča by v súčasnosti do tendra prípadný nový záujemca zasiahnuť nemohol, pretože maďarská OTP Bank má na kúpu exkluzivitu. Nový investor sa tak môže o banku uchádzať len v prípade, že by negociácie s maďarskou sporiteľňou skončili negatívnym výsledkom.

Podľa denníka SME sa o IRB začala zaujímať švajčiarska banka UBS, ktorá vznikla v roku 1998 fúziou Union Bank of Switzerland a Swiss Bank Corporation, ako aj ďalšie dve slovenské finančné skupiny. Podľa informácií denníka zvažuje UBS ponúknuť v prípade záujmu štátu približne dvojnásobok sumy, ktorú ponúkne OTP Bank. Tieto informácie však predstavitelia UBS odmietli komentovať.

Maďarská OTP Bank v tomto týždni rokuje s predstaviteľmi SR o korekcii ponuky. Slovenskú banku považuje za významný prínos, avšak iba za reálnu cenu. Ponúkaná cena za podiel v IRB sa podľa zástupcu generálneho riaditeľa OTP László Wolfa približovala k médiami odhadovanej výške 1,5 až 2 mld. Sk. Prvú ponuku OTP vypracovala slovenská kancelária Deloitte & Touche spolu s právnickou kanceláriou. Výberová komisia opäť zasadne až po vyjadrení investora.

Podľa nepotvrdených správ agentúry MTI plánuje OTP Bank okrem 70-percentného podielu na základnom imaní vo vlastníctve štátu odkúpiť v druhej fáze aj ďalších viac ako 20 % akcií IRB. Pravdepodobne pôjde o balík, ktorý vlastní v IRB Slovenská poisťovňa, a.s., druhý najvýznamnejší akcionár s 23-percentným podielom.

IRB vykázala v prvom štvrťroku stratu 47 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje zredukovanie záporného výsledku hospodárenia o 129,9 mil. Sk. Po prelomení stratového hospodárenia v závere minulého roka, ktorý IRB skončila približne s 24-miliónovým ziskom, sa banke tento trend nepodarilo udržať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS