ČLÁNOK
V hre o Istrobanku pokračujú Bank Austria, Volksbank a BAWAG
13. decembra 2001

Predloženie záväzných ponúk na kúpu majoritného podielu v Istrobanke pre agentúru SITA potvrdili predstavitelia Bank Austria aj Volksbank. Podľa informácií agentúry svoju ponuku predložila aj rakúska BAWAG. Účasť v tendri vzdala francúzska Société Générale. Potvrdila to hovorkyňa banky Stephanie Carlson Parker. Ďalším investorom, ktorý opustil tender, je talianska UniCredito Italiano. Podľa hovorkyne Slovenskej poisťovne, a.s. (SP) Lucie Bombošovej totiž ponuky predložili len traja z piatich pôvodných záujemcov o Istrobanku, ktorí v nej vykonali due diligence.

SP zatiaľ nespresnila, aký balík akcií novému investorovi predá, jeho výška bude totiž závisieť od predložených ponúk. Poisťovňa vlastní 72 % akcií Istrobanky. Podiel, ktorý sa SP rozhodne predať, sa bude predávať spolu s podielmi minoritných akcionárov, ktorými sú Erste Bank s podielom 10 % a mesto Bratislava s 18 percentami.

Bank Austria je súčasťou HVB Group. Na slovenskom trhu má zastúpenie prostredníctvom HVB Slovakia. Vzhľadom na svoje skúsenosti v regióne zodpovedá v rámci koncernu okrem domáceho Rakúska aj za rozvíjajúce sa trhy v strednej a východnej Európe. Celý koncern HVB Group má 71 tisíc zamestnancov a prostredníctvom 2400 obchodných miest vo vyše 40 krajinách celého sveta využíva jeho služby 8 miliónov zákazníkov. Ku koncu tretieho štvrťroka 2001 disponoval koncern celkovými aktívami 724,6 mld. eur, pričom vykázal prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek na úvery vo výške 2,7 mld. eur.

BAWAG/P.S.K. Gruppe je treťou najväčšou bankovou skupinou v Rakúsku s bilančnou hodnotou 47,2 mld. EUR. Prvý polrok 2001 ukončila s prevádzkovým ziskom 125 mil. EUR. Objem primárnych vkladov na úrovni 35,5 mld. EUR sa na bilančnej hodnote banky podieľal viac ako 75 percentami. Agentúra Moody’s jej pridelila rating Aa3/P-1. Klientska základňa skupiny predstavuje 1,1 mil. klientov. Svoje produkty a služby ponúka prostredníctvom 160 bankových pobočiek a 2 300 poštových úradov. Akcionári banky sú Bayerische Landesbank Girozentrale (BLB) s podielom 46 % a Rakúska federácia odborov ÖGB, ktorá vlastní zvyšných 54 %.

Skupina BAWAG/P.S.K. pôsobí spolu s BLB v regióne strednej a východnej Európy. Majú zastúpenie v Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Slovensku a Slovinsku. Stopercentnú účasť má v českej Interbanke, v Maďarskej banke pre zahraničný obchod (MKB) vlastní 99,6 % akcií, podiel má aj v chorvátskej Riječka Banke. V ostatných krajinách má zatiaľ len zastúpenie.

Öesterreichische Volksbanken AG (ÖVAG) patrí medzi desiatku najväčších rakúskych bánk. Na Slovensku má majoritu v Ľudovej banke. Zastrešuje približne 60 nezávislých ľudových bánk, ktoré poskytujú univerzálne bankové služby prostredníctvom viac ako 600 pobočiek v krajine. ÖVAG v súčasnosti rozširuje svoje aktivity v krajinách strednej a východnej Európy. Dcérske bankové inštitúcie už v súčasnosti pôsobia v Rakúsku, Nemecku, Slovensku, Chorvátsku, Maďarsku, Malte, Poľsku a v Českej republike

Tender na predaj Istrobanky bol vyhlásený v júni tohto roka. Informačné memorandum si prevzalo viac ako desať investorov, svoje predbežné ponuky však podalo len šesť subjektov. Do užšieho výberu sa dostalo päť bánk, Citibank však z tendra odstúpila. Due diligence tak v banke vykonávali už len štyri subjekty. Privatizačný poradca, spoločnosť Deloitte & Touche očakáva, že víťaz tendra bude známy najneskôr do Vianoc.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS