ČLÁNOK
V Európskej únii vzniká nová taliansko-britská aliancia
18. februára 2002

Britský premiér Tony Blair a taliansky ministerský predseda Silvio Berlusconi sa koncom minulého týždňa v zásade dohodli na spoločnom postupe pri uvoľnení regulačných mechanizmov na trhu práce a na energetickom trhu. Napriek určitému pokroku predstavuje 17 miliónov nezamestnaných v Európe príliš veľkú záťaž, zdôraznil Tony Blair.

Prvé oficiálne stretnutie oboch premiérov posilňuje špekulácie o vzniku novej aliancie, v ktorej by malo figurovať aj Španielsko.

Britský minister pre európske záležitosti Peter Hain použil dokonca dosť odvážnu formuláciu, podľa ktorej stará os Nemecko-Francúzsko už nie je ďalej schopná viesť Európu.

Silvio Berlusconi sa na domácej politickej scéne stretáva so značným odporom pri snahách zaviesť dereguláciu pracovného trhu, uľahčiť prijímanie, ale aj prepúšťanie nových zamestnancov a jeho dohoda s Tonym Blairom o liberalizácii na trhu práce má z jeho pohľadu značný význam – dostáva totiž nepriamo podporu zo zahraničia.

Niektoré naše názory sú rozdielne, no je veľmi dôležité, že sme sa rozhodli pracovať spoločne pri riešení týchto otázok. Staré prístupy z minulosti už nemôžu naďalej chrániť zamestnanosť v budúcnosti, uviedol doslova britský premiér.

Obaja predstavitelia sa stretnú na budúci mesiac v Londýne, aby finalizovali spoločnú pozíciu a mohli ju prezentovať na marcovom summite Európskej únie v Barcelone.

Tohtoročné parlamentné voľby vo Francúzsku a Nemecku zrejme zabránia tomu, aby obidve tieto krajiny podnikli akúkoľvek iniciatívu, ktorá sa týka sociálne a politicky citlivých reforiem na trhu práce.

Dodajme, že aj v Taliansku je táto otázka veľmi senzitívna a Berlusconi zvádza tvrdý boj s odbormi.

Menšie odborové zväzy už zorganizovali viaceré štrajky na protest proti snahám reformovať pracovné zákonodarstvo a došlo k zastaveniu verejnej dopravy vo viacerých talianskych mestách.

Najväčšie odborové konfederácie pohrozili masívnymi štrajkami, ak budú pokračovať plánované reformy.

Berlusconi však chce byť v tejto sfére neoblomný a do tejto chvíle sa zdá, že budovanie osi Rím-Londýn, myslí skutočne vážne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS