Plán VSŽ, a.s., Košice na prvý štvrťrok predpokladal predaj v objeme 540 tis. ton materiálu. Vzhľadom na výpadok vo výrobe v januári a februári v hodnote približne 40 tis. ton, sa tieto ciele spoločnosti splniť nepodarilo. V rozhovore pre týždenník Oceľ východu to povedal viceprezident VSŽ pre obchod Sergej Zápotocký. V prvých dvoch mesiacoch VSŽ predali približne po 170 tis. ton a optimálna nebola ani štrukturálna skladba odbytu. „Zlomovým mesiacom bol marec, kedy VSŽ Košice umiestnili 230 tis. ton výrobkov vo vyhovujúcejšej štrukturálnej skladbe,“ dodal S. Zápotocký. Podiel zušľachtených materiálov dosiahol 50 až 60 % z celkovej realizácie, pretrvávajú však problémy s pozinkovanými a lakoplastovanými plechmi.
V apríli spoločnosť predpokladá predaj 270 tis. ton. „Ak chceme dobehnúť schodok, musíme mesačne predať 270 – 280 tis. ton výrobkov a denne je potrebné expedovať 9 tis. ton,“ vysvetlil viceprezident VSŽ pre obchod. Podnik zároveň očakáva mierne pozitívny vývoj v cenách na európskom trhu, kde by k výraznejšiemu posunu malo prísť práve v druhom štvrťroku.
Ešte v roku 1998 obvinili kanadskí výrobcovia ocele Slovensko, Rumunsko, Rusko a Južnú Kóreu z dumpingových cien. V súčasnosti zaviedli predbežne na 90 dní vyše 70-percentnú dovoznú prirážku, ktorá vylučuje možnosť predať oceľové plechy na tomto teritóriu. Audítori z agentúry Revenue Canada preverujú opodstatnenosť antidumpingových opatrení Kanady voči importérom ocele vrátane VSŽ. S. Zápotocký pre Oceľ východu povedal, že na trhy Kanady a USA v súčasnosti VSŽ takmer neexportujú vzhľadom na pokračujúce rokovania so svojim bývalým exkluzívnym predajcom firmou Barcos. Uplynulý pondelok skončila agentúra Revenue Canada verifikačný audit vo VSŽ, pri ktorom mala k dispozícii všetky potrebné podklady. Materiál z auditu bude predložený rozhodcovskému orgánu Kanady, ktorý by mal rokovať v júni tohto roka. „Zatiaľ to vyzerá tak, že Kanaďania budú predsa len chcieť nejaké clo, aj keď by to nemalo byť až 70 %. Podľa jednotlivých sortimentov by sa clo malo pohybovať od 5 do 15 %,“ skonštatoval S. Zápotocký.