ČLÁNOK
V dozornej rade Eurocapitalu aj J. Haščák z Penty
14. mája 2002

Valné zhromaždenie spoločnosti Eurotrade a.s. Košice schválilo zmeny v štatúte spoločnosti a zvolilo nových členov dozornej rady (DR). Zmenou stanov nahradili jej akcionári niektoré ich nefunkčné ustanovenia, zosúladili ich s novelou obchodného zákonníka a posilnili právomoci DR. Stanovy sa v súčasnosti výrazne podobajú stanovám spoločnosti VSŽ a.s., ktorá je najväčším akcionárom firmy Eurotrade. Súčasťou zmien stanov je aj zmena obchodného názvu na Eurocapital ako aj presťahovanie oficiálneho sídla firmy do Bratislavy. Agentúru SITA o tom informoval člen predstavenstva VSŽ a.s. Anton Masár.

Novými členmi dozornej rady sa stali Vladimír Repčák z VSŽ a.s., David Luptak z U. S. Steel Košice (USSK) a Jaroslav Haščák zo spoločnosti Penta Group. Členstvo predstaviteľov USSK a Penty vyplýva podľa A. Masára z toho že obe spoločnosti sú významnými akcionármi VSŽ a.s., ktorá je najväčším akcionárom Eurocapitalu. Vzhľadom na nové postavenie DR bude tento orgán v najbližších dňoch menovať nové predstavenstvo.

Podľa J. Haščáka súvisí záujem Penty o valné zhromaždenie (VZ) firmy Eurocapital iba s tým, že ich akcionárom je aj VSŽ a.s., kde má Penta svoje podiely. Uviedol tiež, že zmena sídla firmy je predovšetkým formálnou záležitosťou, pretože kancelária spoločnosti ostane v Košiciach. „Aj valné zhromaždenia sa budú naďalej konať v Košiciach, pretože 60 % akcionárov pochádza z východu Slovenska,“ dodal J. Haščák. Potvrdil že adresa nového sídla je rovnaká ako adresa Penty, ale zopakoval, že v ich budove sídlia aj viaceré iné inštitúcie. J. Hačšák na pondelkovom VZ reprezentoval dcérsku spoločnosť Invest brokers o.c.p., a.s. a jej 90 kusov akcií.

Hovorca VSŽ a.s. Marián Boga zopakoval minulotýždňové slová prezidenta VSŽ, že spoločnosť Eurocapital a.s. momentálne nevlastní 10 % balík akcií VSŽ a.s. Podľa všetkých právnych dokladov však má Eurocapital na tieto akcie nárok a že v súčasnosti neprebiehajú rokovania zo Slovenskou Sporiteľňou o spätnom prevode tohto balíka akcií. Tento balík akcií vtedy vyvolal špekulácie o tom, že zmena sídla Eurocapitalu súvisí so snahou Penta Group o ovládnutie firmy. Ak by Penta získala významný vplyv v Eurocapitale a ten by získal späť 10 % akcií VSŽ a.s., posilnilo by sa aj postavenie Penty vo VSŽ. Tieto špekulácie však J. Haščák poprel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS