ČLÁNOK
V Argentíne budú zatvorené všetky banky
22. apríla 2002

Argentína na neurčitú dobu uzavrie škrípajúci finančný systém krajiny. Informovali o tom zdroje argentínskej centrálnej banky, ktorá sa obáva masívneho výberu vkladov, vinou čoho by choré banky mohli skrachovať.

Podľa odhadov centrálnej banky sa objem vkladov v bankovom systéme od januára znížil o 10 %. „Centrálna banka sa rozhodla udeliť bankovému a devízovému trhu od 19. apríla prázdniny,“ uvádza sa v stručnom stanovisku argentínskej menovej inštitúcie. Celkový kolaps argentínskeho finančného systému spolu s dennými protestmi rozhnevaných vkladateľov a rastom počtu ľudí bez práce by bol pre krajinu katastrofou.

Centrálna banka pôvodne kvôli problémom s likviditou prinútila kanadskú banku Scotiabank Quilmes, patriacu Bank of Nova Scotia, pozastaviť väčšinu svojich operácií. Tým sa zvýšili obavy, že vláda nebude schopná zabrániť kolapsu bankového systému. Zatvorenie pobočky kanadskej banky na 30 dní je pre lídrov krajiny vysokorizikovým rozhodnutím, čím nepriamo naznačili zahraničným bankám, aby podporili banky novými likvidnými prostriedkami. V opačnom prípade môžu čeliť zatvoreniu pobočiek. Spomedzi všetkých zahraničných bánk, pôsobiacich v Argentíne, je Scotiabank prvou bankou, ktorá jasne vyhlásila, že nepodporí svoju miestnu pobočku, kým sa nevyjasnia bankové pravidlá. Ostatné banky sa k situácii buď nevyjadrili, alebo podporujú pobočky hotovostnými injekciami.

Argentínsky finančný sektor stojaci pred krachom stráca od decembrového zmrazenia v roku 2001 denne 50 mil. USD tým, že mnohí vkladatelia vyhrávajú spory proti obmedzeniu prístupu k vlastným peniazom. Vláda v súčasnosti plánuje vrátiť väčšinu vkladov vo forme 10-ročných dlhopisov, a nie v hotovosti.

Štátni zamestnanci z chudobnej andeánskej provincie San Juan v piatok stále okupovali štátne úrady a žiadali vyplatenie miezd, deň po tom, čo polícia rozohnala protestantov v severnej provincii Jujuy. „Protesty v provinciách sú pre vládu momentálne ‚najkritickejším okamihom‘,“ uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný predstaviteľ prezidentskej kancelárie. Spoločenská vzbura v decembri 2001 otriasla vládou, pričom pri nej zahynulo 27 ľudí.

Argentína požiadala Medzinárodný menový fond a Svetovú banku o pomoc vo výške min. 9 mld. USD vo forme úverov. Medzinárodní veritelia však od Argentíny vyžadujú dôkazy o tom, že provincie zastavia nekonečné utrácanie prostriedkov. Argentína v súčasnosti dlhuje veriteľom 140 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS