ČLÁNOK
V 20 najvyspelejších krajinách je na internete 300 mil. osôb
11. septembra 2000

Internetovú populáciu 20 najvyspelejších krajín sveta tvorí súčasnosti 300 mil. osôb, uvádza sa to v správe spoločnosti Nielsen/NetRatings, ktorá ako prvá v dejinách vykonala takýto prieskum pokrytia internetu.

Takmer polovica všetkých on-line domácností sa nachádza v severnej Amerike, celkovo ich je takmer 150 mil. Európa sa jej však začína približovať, keď jej krajiny majú 82 mil. ľudí on-line. Najväčšie pokrytie spomedzi európskych krajín majú Veľká Británia, Nemecko a Taliansko, ktoré celkovo tvoria viac než polovicu európskeho internetu.

Spomedzi sledovaných krajín má najviac pripojených domácností USA, celkovo 137 mil. osôb starších ako dva roky tam má doma prístup na internet. Ďaleko za ním je s 26,3 mil. osobami Japonsko. Veľká Británia je tretia, Nemecko štvrté a Kanada piata. Posledné priečky rebríčka obsadilo Írsko s 800 tis domácnosťami a Nový Zéland s 1,3 mil. domácnosťami.

Zaujímavou je situácia vo Francúzsku, ktorá sa nachádza ďaleko za najväčšími internetovými mocnosťami. Jednou z príčin tohto stavu môže byť fakt, že Francúzsko od osemdesiatych rokov používalo Minitel, informačnú sieť založenú najväčšou francúzskou telefónnou spoločnosťou.

Ďalšou zaujímavou krajinou je podľa komentára k analýze Fínsko, aj keď sa umiestnilo na 3 priečke od konca. Dôvodom je ústup využívania pevných liniek a vrcholiace používanie bezdrôtovej telefónnej komunikácie. Toto mu dáva dobrú pozíciu pre využívanie bezdrôtových internetových aplikácií a zariadení.

Švajčiarsko je jedinou krajinou z rebríčka, kde sa počet ľudí pripojených z domu rovná počtu pripojených z práce. V ostatných krajinách pravláda pripojenie na internet z domácnosti. Zároveň je Švajčiarsko vedúcou krajinou v jednej oblasti. Takmer polovica tamojších domácností pripojených na internet, sa totiž pripája na internet cez viac ako jeden počítač.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS