ČLÁNOK
Užívatelia sú za mobily a služby 3G ochotní platiť viac
11. februára 2003

Užívatelia mobilných telefónov sú ochotní zaplatiť vyššie ceny za mobilné telefóny a služby tretej generácie (3G). Vyplýva to z výsledkov štúdie spoločnosti Taylor Nelson Sofres (TNS) „TNS Telecoms 3G 2003 Report“, ktorú firma uskutočnila v desiatich európskych krajinách.

Podľa štúdie TNS sa o služby tretej generácie zaujíma 42 % európskych užívateľov mobilných telefónov. Polovica z nich, teda 21 % tvrdí, že za niektoré 3G služby sú ochotní zaplatiť mesačne viac o 6 až 10 eur. Väčšina sa zaujíma najmä o posielanie a prijímanie emailov na mobilné telefóny (77 %), alebo využívanie mobilných videotelefónov (77 %). Najmenej užívateľov sa zaujímajú o sťahovanie hudobných súborov (47 %) a pozeranie videoklipov (40 %). Zaujímavosťou je, že o 3G aplikácie majú väčší záujem skôr užívatelia v krajinách východnej, ako než západnej Európy.

Užívatelia, ktorí sa zaujímajú o 3G služby, by boli podľa výsledkov štúdie ochotní zaplatiť aj za mobilný telefón tretej generácie viac, ako zaplatili za súčasný. Vo všetkých krajinách, v ktorých sa výskum uskutočnil, by väčšina respondentov bola ochotná zaplatiť až 330 euro za mobilný telefón tretej generácie. Tieto čísla sa však okrem iných dôvodov v jednotlivých krajinách značne menia aj v závislosti od toho, či sú mobilné telefóny dotované operátormi, ako tomu napríklad vo Francúzsku alebo vo Veľkej Británii. „Skutočnosť, že operátori v mnohých krajinách dotujú mobilné telefóny, môže predstavovať hlavnú bariéru pre akceptovanie 3G v niektorých európskych krajinách. Ak sa operátori rozhodnú, že nebudú dotovať mobilné telefóny tretej generácie, potom by užívatelia mohli byť šokovaní pri zistení, že budú musieť platiť niekoľkonásobne viac za nové modely 3G ako platia za súčasné mobilné telefóny,“ povedal senior research director TNS Telecoms Alan Imbert.

Výsledky prieskumu ďalej ukazujú, že v súčasnosti priemerné mesačné platby za využívanie mobilných telefónov predstavujú 26 eur (20 eur za predplatené karty a 37 eur za paušálne programy). Podľa zistených výsledkov majú operátori potenciál aj k zvyšovaniu priemerného výnosu na užívateľa (ARPU).

Spoločnosť TNS štúdiu uskutočnila v Belgicku, Českej republike, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Turecku a Veľkej Británii. Prieskum sa uskutočnil v septembri až októbri 2002 na reprezentatívnej vzorke 6 959 užívateľov mobilných telefónov starších ako 15 rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS