ČLÁNOK
Užívatelia RM-S sú proti zvýšeniu poplatkov SCP
19. marca 2001

Väčšina právnických a fyzických osôb, ktoré obchodujú s cennými papiermi cez organizátora mimoburzového trhu s cenými papiermi RM-Systém Slovakia, a.s. Bratislave nie je spokojná s očakávaným zvýšením poplatkov za vedenie účtu majiteľa cenných papierov, ktorý Stredisko cenných papierov zavádza od začiatku budúceho mesiaca.

Odstrašujúcim príkladom môže byť investícia do akcií Tesla Piešťany, a.s. Piešťany, ktorá zbankrotovala. Jeden z licencovaných maklérov tvrdí, že „akcie tejto spoločnosti sa určite nedajú predať. Majú „hodnotu“ 28 Sk hoci ich skutočná hodnota je 0 Sk.“ Ak ich má staršia osoba a zdedila ich ešte po manželovi z prvej vlny privatizácie má ich dokopy 940 kusov. V nominálnej hodnote je to 940 000 Sk a trhovej nula. Napriek tomu, podľa makléra osoba musí zaplatiť za vedenie účtu 500 Sk. Má smolu, že patrí medzi 1,5 percenta subjektov, ktoré sa aktívne zaoberajú obchodovaním na RM-S. Kvôli dedeniu sa musel uskutočniť prevod a teda je to vlastne obchod na kapitálovom trhu.

Existuje veľa spoločností, ktoré sú v konkurze a vyrovnaní. Okrem Tesly Piešťany, a.s. sú to Východoslovenské strojárne, a.s. Košice. Obe spoločnosti sú v konkurze, avšak pokiaľ likvidátor nezabezpečí aj likvidáciu ich emisie v Stredisku cenných papierov, účastníci trhu budú platiť poplatok za vlastníctvo akcií. Je zrejmé, že spoločnosti, ktoré sú v konkurze neplatia poplatky SCP. Pokiaľ nezaplatia, SCP ich nevymaže zo svojej databázy. Aspoň za nich zaplatia právnické a fyzické osoby.

Jeden z účastník trhu poslal Finančným novinám návrh, podľa ktorého by sa mohlo platiť za vedenie účtu v Stredisku cenných papierov SR práve cennými papiermi. Poplatok by sa samozrejme vyberal v nominálnej hodnote. Napríklad za vedenie účtu s 940 kusmi akcií Tesly Piešťany, a.s. Piešťany by si majiteľ zaplatil jednou akciou na niekoľko rokov dopredu. SCP by sa pri uplatnení tohto postupu stalo kompostovou jamou pre bezcenné cenné papiere.

SCP nakupuje služby od spoločnosti Brevity, s. r. o. Bratislava za 48 mil. SK. Ide o softvérové služby. V súvislosti s poplatkami si jeden z účtastníkov trhu myslí, že ak by mali byť zvýšené poplatky, tak aspoň vtedy keď má jeden majiteľ akcie viacerých akciových spoločností. Vtedy je práca programátora náročnejšia. Pri progarmovaní je jedno či má niekto 10 kusov akcií, alebo 940 kusov jednej a tej istej spoločnosti.

„Nestotožňujem sa s ideou, že zvýšenie poplatkov zamedzí bublinám na trhu , “ reagoval na komentár Finančných novín jeden z čitateľov. „Vezmime si príklad že firma bublinou odleje zo zisku 90. mil. Sk. Firma môže kúpou lacných cenných papierov za premrštenú cenu previsť zisk do inej firmy. Pri 29% dani okradne štát o 26 mil Sk. Pochybujem, že ju od toho kroku odradí poplatok z SCP,“ poznamenáva jeden z ´dalších čitateľov Finančných novín.

Cenníkom Strediska cenných papierov SR sa tento týždeň bude zaoberať kolégium tejto akciovej spoločnosti, ktoré je jeho poradným orgánom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS