ČLÁNOK
Úverová kríza môže pretrvať až do jesenných mesiacov
10. marca 2008

Úverová kríza môže pretrvať až do jesenných mesiacov

Podľa šéfa bankovej skupiny KBC Andrého Bergena si ďalší pokles cenných papierov CDO a iných finančných nástrojov vyžiada v prvom kvartáli 2008 ďalšie odpisy bankových spoločností
 
Globálna úverová kríza, ktorú zapríčinil prepad na hypotekárnych trhoch v USA, môže v Európe pretrvať až do jesenných mesiacov, čo by bolo dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. Vyhlásil to generálny riaditeľ belgickej bankovej a poisťovacej skupiny KBC André Bergen pre ekonomický denník De Tijd. Podľa neho si ďalší pokles cenných papierov CDO (collateralised debt obligations) a iných finančných nástrojov vyžiada v prvom kvartáli 2008 ďalšie odpisy bankových spoločností. „Obávam sa, že o eventuálnom ozdravení budeme môcť hovoriť najskôr po letných prázdninách,“ uviedol Bergen, ktorý pôvodne predpovedal koniec úverovej krízy na marec tohto roka.
Podľa neho by však krízu mohli mnohé banky vnímať pozitívne. „Vďaka okamžitému očisteniu hodnoty portfólií sme sa rozhodli pre krátkodobú krízu a nebudeme sa namáhať so zlými úvermi počas niekoľkých rokov tak, ako to urobili japonské banky,“ zdôvodnil Bergen. Poslednou z európskych bánk, ktorá zverejnila hospodárske výsledky, bola holandsko-belgická skupina Fortis ktorej zisky v dôsledku masívnych odpisov klesli na polovicu. Niekoľko miliardové odpisy evidovali aj švajčiarske banky aj UBS a Credit Suisse. Samotná skupina KBC doplatila na úverovú krízu poklesom ratingového hodnotenia.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS