ČLÁNOK
Útoky na USA by nemali ovplyvniť náš zahraničný obchod
18. septembra 2001

Udalosti v USA by nemali mať na slovenský zahraničný obchod vážnejšie dôsledky, pretože Slovenská republika obchoduje najmä s krajinami západnej Európy. Vplyv na Slovensko je nepriamy, uskutočňuje sa v podstate len cez obchodné vzťahy západoeurópskych krajín a Spojených štátov amerických. Rovnako by na náš zahraničný obchod nemali výraznejšie vplývať ani vzťahy ku krajinám zainteresovaným do konfliktu s USA. Informoval o tom v pondelok minister hospodárstva Ľubomír Harach.

Minister uviedol ako príklad náš vzájomný obchod s Afganistanom, ktorý vykazuje od roku 1999 klesajúcu tendenciu. „Slovensko vykázalo za prvý polrok v zahraničnom obchode s Afganistanom kladné saldo 17,49 mil. Sk. To však tvoril len náš vývoz, ktorého celý objem pokryl syntetický hodváb z produkcie Slovenského hodvábu, a.s., Senica, “ uviedol Harach. „Vzhľadom na rezolúcie OSN z rokov 1996 a 1999 nevyviezlo Slovensko od ich vydania do krajín, ktorých sa týkajú, žiadne zbrane ani muníciu,“ dodal šéf rezortu hospodárstva.

Minister Harach nepredpokladá ani vývoz chemických látok do krajín, možne zainteresovaných do teroristických útokov v posledných rokoch. Vylúčil tiež priamy obchod s týmito krajinami, týkajúci sa akýchkoľvek iných embargovaných tovarov. Uviedol, že ani jedna slovenská spoločnosť priamo neobchoduje so žiadnou s firiem Usama bin Ládina, podozrivého z organizácie teroristických útokov na USA. „Nemožno však vylúčiť existenciu akéhosi zložitého reťazca, fungujúceho cez tretie krajiny, priame obchody však zakazuje zákon a zaoberá sa nimi licenčná komisia,“ uviedol minister Harach. Ako príklad uviedol výmenný obchod s Irakom Ropa za potraviny, v ktorom sa však Slovensko angažovalo len v malých objemoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS