ČLÁNOK
Útoky na Afganistan prehĺbili ekonomickú neistotu
9. októbra 2001

Nedeľňajšie útoky na Afganistan vedené Spojenými štátmi americkými prehĺbili neistotu týkajúcu sa vývoja oslabenej svetovej ekonomiky napriek víkendovému úsiliu priemyselných krajín skupiny G7 podporiť dôveru. Podľa ekonómov reakcia amerických spotrebiteľov bude kľúčom potenciálneho zotavenia, teraz je však nálada mimoriadne opatrná.

„Svet stavil na fakt, že americká spotreba začne proces oživenia. Teraz očakávame, že spotreba v USA sa v nasledujúcich mesiacoch výrazne spomalí. Vojenský konflikt nepomáha ekonomickej situácii,“ uviedol ekonóm v jednej z amerických investičných bánk v Hongkongu. Podľa ekonómov rozhodujúcim faktorom pre začiatok ekonomického zotavenia je návrat americkej spotrebiteľskej dôvery, ktorá poklesla na 5,5-ročné minimum pri náraste nezamestnanosti na štvorročné maximum.

Analytici holandskej investičnej banky ING Barings predpokladajú, že miera rastu súkromnej spotreby v USA spomalí v roku 2001 na 2,7 % v porovnaní s minuloročným 5,3-percentným rastom a v roku 2002 vzrastie spotreba o 3,2 %. Prognózy rastu svetovej ekonomiky sa znižovali od 11. septembra po teroristických útokoch na New York a Washington, pričom sa zvyšovali výhľady, podľa ktorých negatívny dopad útokov na spotrebiteľskú náladu v USA zatlačí svetovú ekonomiku do recesie. Svetová banka výrazne znížila svoje prognózy rastu v priemyselne vyspelých krajinách v roku 2002 na 1 % až 1,5 % z pôvodného odhadu 2,2 % v reakcii na teroristické útoky v USA. Podobne urobili aj ostatné významné investičné banky.

Ázijské akciové trhy vykompenzovali v pondelok popoludní svoje počiatočné straty ovplyvnené útokmi USA na Afganistan. Podľa analytikov trhy nereagovali príliš výrazne, keďže očakávania odvety za septembrové útoky sa už odrazili na poklese cien akcií. Ekonómovia uviedli, že vyčkajú, kým sa reakcia na odvetu utlmí a potom zvážia, či sú potrebné ďalšie revízie prognóz.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS