ČLÁNOK
Úspešné referendum pomôže korune
14. mája 2003

Obavy, že kvôli nedostatocnej úcasti bude blížiace sa referendum o vstupe do Európskej únie (EÚ) na Slovensku neplatné, schladili nadšenie investorov pre slovenskú korunu. Stále sa však ocakáva hlasovanie obcanov v prospech clenstva v EÚ, a táto skutocnost by mala mat povzbudzujúci vplyv na sentiment na trhu. Informovali o tom analytici.

„Nízka úcast na referende by bola negatívnym signálom, a mohla by spôsobit napätie vo vládnej koalícii, a to aj napriek tomu, že parlament by bol schopný túto situáciu vyriešit. Na nálady na trhu koruny by to malo krátkodobý vplyv,“ povedal ekonóm Tatrabanky Robert Prega. Analytici povedali, že kým nedostatocná úcast by zasiahla samotné referendum, je nepravdepodobné, že by mala na trhy dlhodobé vplyvy, pretože clenstvo SR v EÚ je jednou z mála otázok, pri ktorej panuje v parlamente solidarita. „Negatívny výsledok by skomplikoval situáciu, avšak nezabránil by vstupu Slovenska do EÚ v plánovanom termíne. Takže by mohla nastat urcitá negatívna reakcia na trhu, avšak nemala by byt velmi výrazná,“ povedal analytik banky VÚB Vladimír Zlacký.

Analytici predpokladajú posilnovanie koruny. Napriek malej velkosti slovenského trhu sa slovenská koruna stala pre investorov jednou z najatraktívnejších mien spomedzi krajín, uchádzajúcich sa o vstup do EÚ. Expandujúca slovenská ekonomika odolala negatívnym vplyvom útlmu svetovej ekonomiky vdaka cenovej konkurencieschopnosti, ako aj vdaka ocakávaniu konvergencie vysokých slovenských úrokových sadzieb so sadzbami v eurozóne. Slovenská koruna pocas uplynulého roku stabilne posilnovala, avšak Národná banka Slovenska (NBS) brzdila jej posilnovanie pomocou intervencií a redukcie sadzieb s cielom zabránit prílevu špekulatívneho kapitálu. NBS stlacila kurz koruny voci euru z rekordného maxima 40,770 SKK/EUR na úroven približne 41,150 SKK/EUR, pricom podla pozorovatelov na trhu bude koruna kolísat pri tejto úrovni až do víkendového referenda.

Ekonómovia povedali, že trhy síce berú do úvahy budúce clenstvo SR v EÚ už nejaký cas, avšak dodali, že úspešné referendum bude dalším pozitívnym príspevkom do mozaiky dobrých ekonomických údajov a správ, co poskytne slovenskej korune další impulz na posilnovanie. „Po oznámení výsledkov referenda sa odstráni neistota. Domnievam sa, že po referende môžeme ocakávat väcšie tlaky, pôsobiace na posilnovanie koruny,“ povedal analytik Slovenska sporitelne Juraj Kotian.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS