ČLÁNOK
USA vraj uvažujú o zažalovaní agentúry Moody’s
8. februára 2013

Americké ministerstvo spravodlivosti a niekoľko štátov USA diskutujú o tom, že podajú žalobu proti ratingovej agentúre Moody’s Corp za oklamanie investorov. Uviedli to zdroje oboznámené s problematikou. S akýkoľvek takýmto krokom však budú pravdepodobne čakať, kým testom na súde neprejde podobná žaloba proti konkurenčnej agentúre Standard and Poor’s. Vyšetrovanie činnosti Moody’s je v počiatočnej fáze hlavne preto, že štátne a federálne úrady venovali viac energie žalobe proti S&P, uviedli zdroje.

  Hovorca agentúry Moody’s Michael Adler a hovorkyňa amerického ministerstva spravodlivosti Adora Andyová sa odmietli k týmto informáciám vyjadriť. Agentúra Moody’s už v minulosti uviedla, že kvalitu svojich ratingových hodnotení a bezúhonnosť svojho procesu prideľovania ratingov berie veľmi seriózne. Zároveň konštatovala, že oddeľuje komerčné a analytické aspekty svojej činnosti. Ďalšej konkurenčnej firme, agentúre Fitch, podobná žaloba pravdepodobne nehrozí, uviedli zdroje. Dôvodom je to, že Fitch je oveľa menším hráčom na trhu ratingových agentúr.

Podaním žaloby proti S&P a jej materskej spoločnosti McGraw-Hill Cos vláda USA začiatkom tohto týždňa po prvýkrát pristúpila k právnym krokom proti ratingovej agentúre za údajné pochybenia pri hodnotení hypotekárnych cenných papierov. Vláda chce od agentúry vysúdiť vyše 5 mld. USD. Tvrdí, že S&P umelo nadhodnotila ratingy hypotekárnych cenných papierov v snahe zabezpečiť si ďalšie obchody od bánk, ktoré vydávali problémové investičné nástroje. Agentúra podľa vlády zavádzala investorov, keď tvrdila, že jej ratingy sú objektívne. (1 EUR = 1,3374 USD)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2022

USD 0,964 0,000
CZK 24,661 0,021
GBP 0,893 0,001
HUF 406,650 2,180
CAD 1,320 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS