ČLÁNOK
USA varujú Európu pred odvetnými sankciami na oceľ
5. apríla 2002

Spojené štáty americké varovali Európsku úniu (EÚ), aby neuskutočnila svoju hrozbu uvaliť sankcie na dovoz americkej ocele vo výške 2,4 mld. USD v rámci sporu ohľadne taríf na oceľ, pričom upozornili, že takýto krok by porušil pravidlá svetového obchodu. USA minulý mesiac rozhodli uvaliť clá na dovoz ocele s cieľom ochrániť svoj domáci oceliarsky priemysel, čím sa dostali do rastúceho sporu s obchodnými partnermi.

Americký obchodný predstaviteľ Robert Zoellick povedal, že jednostranné sankcie zo strany EÚ by boli úderom pre globálny obchod. „Takéto jednostranné opatrenie by bolo nielen v rozpore s tým, čo Európania povedali v minulosti a hovoria v súčasnosti, ale znamenalo by aj negatívny kurz pre obchodný systém,“ povedal.

EÚ minulý týždeň schválila zavedenie ochranných bariér pre svoj oceliarsky trh. Pohrozila vytvorením zoznamu výrobkov, na ktoré uvalí sankcie v hodnote 2,4 mld. USD, ak Washington nebude súhlasiť s vyplatením kompenzácií za clá v oblasti ocele. USA tvrdia, že na odvetné opatrenia EU sa budú sťažovať u Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Zoellick povedal, že USA postupovali podľa pravidiel WTO, keď nedávno zaviedli bariéry vo sfére importu ocele, pričom upozornil, že EÚ tak nepostupovala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS