ČLÁNOK




USA sú podľa názoru analytikov v recesii, Európe vraj nehrozí
24. septembra 2001

Vedúce firmy Wall Street sa podľa prieskumu agentúry Reuters zhodli, že americká ekonomika skĺzla do recesie. Najväčšia svetová ekonomika sa nachádza podľa 24 z 25 burzových maklérov, ktorých Reuters oslovila vo svojom prieskumov recesii, zvyčajne definovanej ako dva nasledujúce štvrťroky kontrakcie hrubého domáceho produktu. Pritom ešte na konci júna prevládalo očakávanie, že americká ekonomika obnoví svoj rast najneskôr do konca tohto roku.

Prvotný vplyv útokov na letecký, cestovný a mediálny sektor je viditeľný. Analytici však samozrejme berú do úvahy, že širšie dôsledky sa dajú len veľmi ťažko predpokladať, napríklad konečný počet prepustených zamestnancov amerických spoločností. Odolnosť ekonomiky vo veľkej miere závisí od nálady prevládajúcej v americkej ekonomike. „Toto je boj medzi strachom a slobodou,“ povedal David Resler, hlavný ekonóm spoločnosti Nomura Securities International. „Ak ľudia podľahnú strachu, budeme v recesii. Ak sa rozhodnú pokračovať v doterajšom spôsobe existencie, recesii sa vyhneme.“

Z prieskumu Reuters ďalej vyplýva, že rast by sa podľa názoru obchodníkov na Wall Street mohol obnoviť už v prvom, najneskôr v druhom štvrťroku budúceho roku. Iný prieskum súkromnej analytickej skupiny Conference Board však hovorí, že až 47 % Američanov sa obáva, že útoky stiahnu ekonomiku do recesie. Z ďalšieho prieskumu 44 nezávislých ekonómov vyplýva, že 81,8 % z nich verí, že ekonomika USA sa už v recesii nachádza.

Americký prezident George W. Bush na tieto názory, rovnako ako aj udalosti posledného týždňa, medzi ktoré patrili hromadné prepúšťanie a prepad americkej burzy, reagoval vo svojom sobotňajšom prejave. Uistil Američanov, že ekonomika USA je „vo svojej podstate stále silná“. Teroristi podľa Busha útočili nielen na ľudí, ale aj na ekonomiku. „Zničili symbol americkej prosperity, ale nemohli sa dotknúť jej zdroja, “ povedal Bush. Americký prezident vo svojom prejave nezakrýval oslabenie americkej ekonomiky, snažil sa skôr povzbudiť Američanov tvrdením, že „žiadni teroristi nikdy nebudú schopní rozhodnúť o našom osude“.

Európski finanční ministri s konečnou platnosťou odmietli obavy, že ekonomiky európskych krajín ohrozuje po minulotýždňových útokoch v USA možnosť recesie. Ministri sa zhodli na krátkodobej podpore európskych leteckých spoločností, ktoré boli zasiahnuté prudko rastúcimi poistnými nákladmi, zvýšenými po minulotýždňových udalostiach v USA. Ministri uviedli, že pomoc leteckým spoločnostiam bude len krátkodobá, a s ohľadom na národné rozpočtové deficity jednotlivých krajín. Európsky komisár Pedro Solbes však pripustil, že v dôsledku týchto opatrení by nemuseli byť dosiahnuté pôvodné ciele týkajúce sa redukcie vládnych rozpočtov.

Belgický minister financií Didier Reynders ďalej uviedol, že súčasné aktivity EÚ zamerané proti praniu špinavých peňazí sú zase pomocou boju proti medzinárodnému terorizmu. „Európski ministri financií, prezident Európskej centrálnej banky a Európskej komisie sú rozhodnutí podniknúť rýchle a koordinované aktivity s cieľom boja proti financovaniu terorizmu,“ vyhlásil.

Prezident Bundesbank Ernst Welteke zase priznal, že situácia je vážna. „V súčasnosti sa očividne nedá odhadnúť, ako hlboko bude psychologický vplyv situácie pôsobiť, aké aktivity vyvinú Američania a aký bude ich dopad. Preto momentálne nič nemôžme s určitosťou predpovedať,“ povedal Welteke.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS