ČLÁNOK
USA oslobodili od cla finálny balík 178 oceliarskych produktov
23. augusta 2002

Spojené štáty americké vo štvrtok oslobodili finálny balík 178 zahraničných oceliarskych produktov od kontroverzných ciel vo výške od 8 % do 30 %, ktoré zaviedol prezident USA George W. Bush v marci tohto roku so zámerom pomôcť americkému oceliarskemu priemyslu. Od začiatku júna tohto roku USA postupne oslobodili od marcových ciel takmer 500 produktov, keďže Európska únia (EÚ), Japonsko a ďalší obchodní partneri Spojených štátov amerických ostro kritizovali uvedené clá ako nelegálne a v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie WTO (World Trade Organization) a pohrozili odvetou.

Posledný balík, oslobodený od cla, zahŕňa rôzne typy oceliarskych produktov. Ide o najnovší balík z nedávnej série oslobodzovania produktov od ciel, a zároveň o najväčší a konečný. Vláda USA dúfa, že to bude stačiť na to, aby obchodní partneri upustili od svojich hrozieb odvety, kým WTO nevysloví verdikt o oprávnenosti zavedenia ciel. Kompletný zoznam produktov, oslobodených v rámci posledného balíka, je možné nájsť na oficiálnej vládnej internetovej stránke www.ustr.gov.

Na americkú vládu boli v súvislosti s uvalenými clami vyvíjané protichodné tlaky z dvoch strán. Na jednej strane boli americkí odberatelia ocele, ktorí sa sťažovali, že tarify viedli k výraznejšiemu zvýšeniu domácich cien ocele v USA ako sa očakávalo. Na druhej strane sú americké oceliarne, ktoré sa obávajú, že príliš hromadné oslobodzovanie produktov od ciel výrazne zníži účinok týchto taríf. Bushova administratíva tvrdí, že uvalené clá sú v súlade s pravidlami WTO, ktoré umožňujú krajinám dočasne obmedziť import s cieľom pomôcť domácim odvetviam zotaviť sa z finančných problémov. Zároveň však sľúbila, že oslobodí určité produkty, ak bude potrebné zabezpečiť ich dodávky pre amerických odberateľov.

EÚ sa v júli rozhodla, že svoje rozhodnutie o odvete voči americkým clám odloží na koniec septembra, aby poskytla svojim členským krajinám dostatok času na zhodnotenie krokov USA, zameraných na oslobodenie niektorých produktov. EÚ uvažovala, že jej odveta sa bude týkať produktov v celkovej hodnote 300 mil. USD. Japonsko sa rozhodlo, že zatiaľ nevykoná odvetu, keďže vláda USA na začiatku leta oslobodila niektoré japonské oceliarske produkty od ciel.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS