ČLÁNOK
USA majú záujem o privatizáciu na Slovensku
26. septembra 2000

Námestník ministerstva zahraničných vecí USA pre ekonomiku, obchod a poľnohospodárstvo Alan P. Larson vidí zvýšený záujem amerických spoločností o privatizačný proces na Slovensku. „Odráža to skutočnosť, že Slovensko sa stalo miestom, kde je dobré robiť biznis,“ povedal A. Larson po stretnutí so slovenským vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom v Prahe. Tento záujem sa podľa jeho slov týka viacerých odvetví, napríklad energetického sektora a strojárstva. Celý región, v ktorom SR leží, zaznamenáva podľa amerického predstaviteľa značný nárast priamych zahraničných investícií. Ako dodal, Slovensko je práve teraz v bode, kedy môže dosiahnuť ich podstatný vzostup.

V porovnaní s okolitými krajinami, Slovensko stále zaostáva v objeme priamych zahraničných investícií. V prvom polroku tohto roka ich prílev dosiahol 6,6 miliárd korún. V súvislosti s rozbehnutou privatizáciou bankového sektora (Slovenská sporiteľňa, VÚB, Banka Slovakia a IRB), ale predovšetkým štátnych energetických spoločností (Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne), však odborníci očakávajú, že v budúcom roku dôjde k obratu v doteraz nepriaznivom vývoji.

Námestník ministerstva zahraničných vecí USA Alan P. Larson po stretnutí so slovenským vicepremiérom tiež pochválil Slovensko za pokrok pri realizovaní ekonomických reforiem. „Ekonomické reformy môžu byť niekedy ťažké, ale prinášajú podstatné výsledky,“ zdôraznil Larson.

Stretnutie s predstaviteľom amerického ministerstva zahraničných vecí bolo podľa vicepremiéra Ivana Mikloša jedným z pravidelných rokovaní, keďže Alan P. Larson vedie americkú delegáciu na pravidelných slovensko-amerických ekonomických okrúhlych stoloch. Slovensko má záujem o ich pokračovanie a I. Mikloš navrhol, aby sa najbližšie, v poradí tretie, stretnutie uskutočnilo v Bratislave.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS