ČLÁNOK
USA kritizujú sprísnenie platenia daní nadnárodných firiem v EÚ
25. augusta 2016

Spojené štáty vyjadrili nespokojnosť s postupom Európskej únie, ktorá prešetruje daňové dohody medzi Írskom a niekoľkými inými krajinami a nadnárodnými firmami, napríklad spoločnosťou Apple. Americké ministerstvo financií v stredu zverejnilo správu, podľa ktorej sa toto prešetrovanie neprimerane zameriava na firmy z USA a mohlo by zaťažiť amerických daňových poplatníkov, ak firmy z USA budú musieť platiť vyššie dane v Európe. USA totiž svojim firmám poskytujú daňové úľavy, ak platia dane v zahraničí.

Európska únia prešetruje, či niektoré krajiny neudelili prehnané daňové úľavy firmám Apple, Amazon a ďalším, hoci tieto spoločnosti tvrdia, že ich dohody sú legálne.

Európska komisia (EK) odmietla tvrdenie, že prešetrovania daňových dohôd najtvrdšie postihujú firmy z USA. Hovorkyňa EK Lucia Caudetová vo štvrtok uviedla, že „legislatíva EÚ sa uplatňuje rovnako na všetky firmy pôsobiace v Európe a neexistuje zaujatosť proti americkým firmám.“

EK začala prešetrovať daňové dohody firmy Apple s Írskom, spoločnosti Starbucks s Holandskom a firmy Amazon s Luxemburskom. Caudetová upozornila, že jedno z prvých rozhodnutí v oblasti daní sa vlani týkalo európskej firmy Fiat.

V tomto roku EK zamietla belgickú daňovú schému, ktorá sa týkala 35 prevažne európskych firiem.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS