ČLÁNOK
USA chcú v rámci G20 dohodu o platobných bilanciách
22. októbra 2010

USA chcú na dvojdňovom summite organizácie G20, ktorý sa koná v priebehu piatka a soboty v Južnej Kórei, presvedčiť svojich partnerov, aby uzavreli dohodu o tom, že krajiny s vysokými prebytkami bežných účtov platobnej bilancie sa budú usilovať o ich zníženie a dovolia svojim národným menám, aby posilnili. Americký minister financií Timothy Geithner v liste predstaviteľom G20, ktorý získala agentúra Reuters, uviedol, že „krajiny s trvalými prebytkami by mali prijať kroky v oblasti štrukturálnej, fiškálnej a devízovej politiky s cieľom podporiť domáce zdroje rastu.“

USA požiadali partnerské krajiny v organizácii G20, aby sa dohodli na tom, že prebytky alebo deficity platobnej bilancie by mali byť maximálne na úrovni 4 % hrubého domáceho produktu. Pre agentúru Reuters to povedal zdroj, ktorý sa v Južnej Kórei stretol s Geithnerom. Predstavitelia nových trhových ekonomík a Japonska však návrhy USA odmietajú. „Musíme o tom najprv rokovať, ale ciele stanovené ako konkrétne čísla sú nerealistické,“ povedal japonský minister financií Jošihiko Noda.

Mnohí tvorcovia hospodárskej politiky v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách odmietajú aj požiadavky na to, aby dovolili svojim národným menám výrazne posilniť. Obviňujú pritom USA z toho, že zle riadili svoj finančný sektor, čo viedlo ku globálnej finančnej kríze. Zároveň tvrdia, že Washington znehodnocuje dolár tým, že trhy zaplavuje likviditou, keďže centrálna banka krajiny realizuje kvantitatívne uvoľňovanie. Vysoké prebytky platobnej bilancie majú v rámci členských krajín G20 napríklad Čína, India, Saudská Arábia a Rusko. Naopak USA vykazujú deficity.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS