ČLÁNOK
US Steel by mal po kapitálovom vstupe investovať 125 mil. USD
28. marca 2000

Na základe spoločnej dohody dosiahnutej v priebehu piatku sa firma U.S. Steel spoločnosti USX Corporation stane vlastníkom oceliarskych a príbuzných položiek spoločnosti VSŽ, a.s. Košice. Ako uviedol prestížny denník The Wall Street Journal vo svojom pondelkovom vydaní, podľa analytika J.P. Morgan Securities Michaela Gambardellu U.S. Steel prevezme v rámci transakcie pravdepodobne 325 mil. USD (takmer 14 mld. Sk) v záväzkoch a vloží do spoločnosti ďalších 125 mil. USD (vyše 5 mld. Sk). Ďalší analytici zaoberajúci sa oceliarskym sektorom uviedli podobné čísla. Hovorca U.S. Steel odmietol tieto čísla pre WSJ komentovať.
Prezident U.S. Steel Paul J. Wilhelm označil v piatok oceliarsku prevádzku VSŽ za „dobrú spoločnosť s dobrým vybavením, ľuďmi a obrovským potenciálom“. Dodal, že spoločnosť U. S. Steel vypracovala investičný program, ktorý poskytne novej oceliarskej spoločnosti schopnosť produkovať široký rad oceliarskych produktov s pridanou hodnotou pre potreby spotrebiteľov na stredoeurópskom trhu. Rozšírený produktový rad umožní košickým oceliarskym prevádzkam poskytovať zákazníkom služby v oblasti automobilového priemyslu, stavebníctve, balení potravín, domácich zariadení, priemyselný strojov a iných priemyselných odvetví.
„Veríme, že táto konkurenčná stratégia zabezpečí maximálnu ziskovosť a rozvoj ocielarskych prevádzok VSŽ,“ zdôraznil Wilhelm. „Očakávame tiež, že prevezmeme akvitity ekonomického rozvoja na prilákanie ďalších investorov do Slovenskej republiky, ako aj košického regiónu,“ dodal. Ako uviedol hovorca spoločnosti Mike Dixon pre agentúru Reuters, kapitálový vstup firmy do VSŽ je jedinou investíciou U.S. Steel mimo USA, okrem vytvorenia spoločného podniku v Mexiku.
Spoločnosť U. S. Steel Group, ktorá je súčasťou USX Corporation a sídli v Pittsburghu (Pennsylvánia), je najväčším výrobcom ocele v USA. Vyrába a predáva široké spektrum oceliarskych výrobkov a rôznych surových materiálov. Firma prevádzkuje integrované oceliarske závody v Pittsburghu, Gary (Indiana) a v Birminghame (Alabama). Jej aktivity tiež zahŕňajú správu minerálnych zdrojov, domácu ťažbu uhlia, strojárstvo, poradenské služby a ochranu životného prostredia. Akvizícia oceliarne VSŽ produkujúcej 3,5 mil. ton ročne je súčasťou procesu reštrukturalizácie VSŽ a.s., ktorý zahŕňa finančnú investíciu a prevzatie špecifických pohľadávok. Podľa Dixona by malo ísť o 27-percentné zvýšenie súčasnej ročnej kapacity firmy vo výške 12,8 mil. ton.
Akcie USX-U.S. Steel Group zavreli v piatok obchodovanie na americkej burze NYSE na úrovni 23,0625 USD so stratou 25 centov (1,07%) pri zobchodovaných takmer 600 tisíc kusoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS