ČLÁNOK
Uplynulý týždeň znehodnotili všetky strešné fondy
29. januára 2002

Napriek pozitívnej nálade na svetových finančných trhoch počas uplynulého týždňa dosiahli podielové fondy členov Asociácie správcovských spoločností (ASS) priemerné výsledky. Väčšina akciových fondov ukončila týždeň v záporných číslach a medzi dlhopisovými fondmi dosiahol zisk len osem fondov. Vyplýva to z údajov zverejnených ASS.

Uplynulý týždeň sa finančné trhy sústredili na prejav Alana Greenspana, šéfa americkej centrálnej banky Federal Reserve, ktorý naznačil, že recesiou zasiahnutá americká ekonomika sa začína pomaly obracať smerom k zlepšeniu. Americká centrálna banka tak tento týždeň pravdepodobne ukončí jednu z najväčších kampaní znižovania úrokových sadzieb v histórii USA. „Hospodárske výsledky viacerých firiem, ktoré zďaleka neboli také hviezdne ako mnohí optimisti očakávali, mohli mať výrazne negatívny vplyv na akciové trhy nebyť povzbudivých slov od Greenspana,“ uviedol Branislav Habán z Istro Asset Managementu. Investori si podľa neho značne vydýchli, ceny akcií vzrástli a burzové indexy si mierne polepšili.

Správy o hospodárení firiem budú prevažovať na trhu aj tento týždeň. „Pozornosť investorov však bude bezpochyby pútať aj stav ekonomiky a hlavne hrdina finančných trhov z uplynulého týždňa Alan Greenspan,“ skonštatoval Habán. Fed na svojom pravidelnom zasadnutí v utorok a v stredu podľa neho pravdepodobne ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, čo by za normálnych okolností viedlo k negatívnej reakcii na akciových trhoch. „Po dlhotrvajúcom prepade americkej ekonomiky umocneným teroristickými útokmi z11. septembra by však takýto krok mohol znamenať pre investorov návrat do normálu,“ dodal Habán.

Najväčšie zisky ale aj straty zaznamenali v uplynulom týždni akciové fondy. Výnosový fond Eastern Europe Stock spoločnosti Capital Invest bol medzi nimi najúspešnejší, keď hodnotu svojich podielov zvýšil o 4,94 %. Podobne vysoký nárast zaznamenal rastový fond Eastern Europe Stock tej istej spoločnosti, ktorý vzrástol o 4,93 %. Medzi stratové akciové fondy patrili uplynulí týždeň Equity Fund Technology a Equity Fund Telecom správcovskej spoločnosti KBC Equity Fund, keď dosiahli najväčšie straty na úrovni 4,07 % a 3,0 %. Equity Fund Biotechnology znehodnotil o 2,92 %.

Väčšina dlhopisových fondov zaznamenala uplynulý týždeň pokles hodnoty svojich podielov. Medzi výnimkami bol 1. PF Slnko spoločnosti Agroinvest, ktorý vzrástol o 1,11 %. Najväčšie straty zaznamenali fondy spoločnosti Capital invest. Rastový fond Global Bond znehodnotil počas posledného týždňa o 1,07 % a výnosový fond Global Bond stratil 1,05 %. Dolárový fond spoločnosti VÚB Asset Managementu znehodnotil o 1,01 %.

Na trhu zmiešaných fondov bol uplynulý týždeň najúspešnejší Eurofond od správcovskej spoločnosti Prvá penzijná, keď dosiahol 0,73-percentný nárast. Zo zmiešaných fondov znehodnotili najviac rastový Zahraničný fond od Amslico AIG Funds, a to o 1,14 % a fond Interkonto spoločnosti Živnobanka – Trust oslabil o 1,05 %.

Uplynulý týždeň bol neúspešný pre všetky strešné fondy, pričom najväčší 4,31-percentný pokles zaznamenal fond Modern Times spoločnosti Volksbanken – KAG. Fond Amerikan Selection tejto spoločnosti stratil uplynulý týždeň 3,53 %. Strata fondu Quartett „Wachstum“ bola na úrovni 1,89 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS