ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
12. novembra 2000

PRAHA – Predaje akcií Českého Telecomu a ČEZ zapríčinili v pondelok pokles obidvoch českých burzových indexov približne o 1,5 % pri nízkom objeme obchodov. „Obchodovanie bolo v pondelok veľmi mŕtve. Na trhu chýbajú už dlhší čas hlavne zahraniční kupci, ktorí by obchodovanie oživili, čo je vidieť na počte zrealizovaných obchodov,“ uviedol maklér CA IB Securities Silvio Kotarac. Najväčšiu stratu zaznamenali akcie ČEZ. Spoločnosť Wood&Company v piatok znížila investičné odporúčanie pre ČEZ na „predávať“ z predchádzajúceho „držať“. Kotarac uviedol, že akcie ČEZ predávali predovšetkým domáci investori, pričom zahraniční investori sa obávali ich ďalšieho potenciálneho poklesu a radšej vyčkávali. Pád cien českých akcií sa v utorok zmiernil, keď sa tlaky z výpredajov uvoľnili po tom, čo sa väčšina blue chips akcií priblížila k svojim dvojročným minimám. Avšak analytici vyjadrili malú nádej na oživenie na trhu, pokiaľ česká vláda nepokročí v privatizačnom procese a oživení hlavných trhov. Pražská burza v stredu opäť zaznamenala malý záujem investorov. Pokračujúci predaj Českého Telecomu oslabil burzové indexy o 0,5 %. Index PX-50 klesol o 2,6 bodu, resp. o 0,54 % na 482,9 bodu, a dosiahol tak tohtoročné minimum. „O akcie v Českej republike je v súčasnosti malý záujem. Hodnotiaca správa Európskej komisie je horšia, ako sa očakávalo, čo je pre Českú republiku veľmi negatívne, “ povedal maklér Wood & Company Tomáš Karban. Negatívna nálada na svetových trhoch a prevaha predajných príkazov vo štvrtok oslabili české akciové indexy takmer o 1 %. „V dôsledku stredajšieho oslabenia amerického technologického index Nasdaq české telekomunikačné emisie opäť poklesli,“ uviedol maklér Komerční banky Radim Dalík. Akcie ČEZ, ktoré podporil mierny záujem zo zahraničia, uzavreli vo štvrtok nárastom o 0,2 % na 92,2 Kč. Česká spořitelna oznámila lepšie konsolidované výsledky za tri štvrťroky oproti očakávaniam trhu a jej akcie vzrástli o 0,7 % na 230,4 Kč. Negatívna nálada na zahraničných trhoch zapríčinila v piatok desiaty po sebe nasledujúci pokles burzových indexov, ktoré zatvárali o pol percenta nižšie, tlačené predajmi akcií Českého Telecomu a Českých radiokomunikací. „Trh klesal pri minimálnych objemoch obchodov v rámci reakcie na negatívny vývoj na zahraničných trhoch, kde pokračoval pokles telekomunikačných akcií,“ povedal maklér Josef Bednář z Conseq Finance. „Domáci investori uzatvárali svoje pozície, aby minimalizovali straty,“ dodal.

VARŠAVA – Poľské blue-chips, vedené akciami banky Pekao a telekomunikačnej skupiny Elektrim, podporili v pondelok hlavné burzové indexy vzhľadom na rast optimizmu v dôsledku lepších makroekonomických údajov ako sa očakávalo. Mierny ošiaľ vyberania ziskov v stredu oslabil obchodovanie na poľskej burze, ktorá zaznamenávala rast štyri po sebe nasledujúce obchodné dni. Avšak analytici predpovedali, že výborné výsledky dominantnej telekomunikačnej firmy TPSA by mali limitovať ďalšie straty koncom tohto týždňa. Trh sa obával, že najväčšia emisia na burze, TPSA, by mohla zaznamenať výrazné straty, keď sa po dvojročnej blokácii uvoľnila na obchodovanie časť zamestnaneckých akcií. Avšak akcie TPSA poklesli iba o 0,4 % na 26 PLN počas raňajšieho obchodovania na voľnom trhu po tom, čo 15-percentný podiel spoločnosti, resp. 210 mil. akcií udelených bezplatne zamestnancom počas prvej vlny privatizácie v roku 1998 sa stalo voľne obchodovateľnými. Kľúčové indexy na varšavskej burze oslabili v uplynulom týždni v dôsledku strát telekomunikačného titulu TPSA. Akcie TPSA, ktoré majú najväčšiu trhovú kapitalizáciu na burze, poklesli o 3,2 % na úroveň 24,2 PLN. Analytici povedali, že investori začali upriamovať pozornosť na nový rozpočet na rok 2001, ktorý by mala vláda schváliť začiatkom nasledujúceho týždňa. Poľska menšinová vláda má do budúcej stredy poslať svoj návrh na rozpočet roku 2001 parlamentu. Vláda uviedla, že sa bude pridŕžať plánovaného zníženia kľúčového rozpočtového deficitu na úrovni 1,6 % hrubého domáceho produktu, v porovnaní so schodkom 2,3 % HDP v roku 2000. „TPSA bude pod drobnohľadom aj na budúci týždeň. Náladu na varšavskej burze ovplyvní takisto budúcoročný deficit ako aj dianie v USA,“ povedala Ewa Radkowska, ktorá je portfóliovou manažérkou spoločnosti ING BSK Asset Management.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie v utorok oslabili, čo spôsobil pokles akcií s najväčšou trhovou kapitalizáciou, telekomunikačnej firmy Matav. Index BUX uzatváral na úrovni 7 731,65 bodu. „Uzatváranie Matav na nízkej úrovni v pondelok v New Yorku zanechalo svoje stopy na trhu,“ povedal obchodník Takarek Broker Peter Nagy. Akcie firmy Matav uzatvárali na úrovni 1 245 HUF, čo je pokles o 4 HUF. Avšak táto úroveň je dostatočne vysoko nad úrovňou nového minima roku 2000 vo výške 1 191 HUF, ktoré sa dosiahlo počas obchodného dňa. Obchodníci tvrdili, že dôvodom značných nákupov akcií spoločnosti, vrátane zahraničných, mohli byť jedine očakávania hoci len mierneho rastu zisku firmy za deväť mesiacov. Analytici očakávali medziročný rast konsolidovaného čistého zisku spoločnosti o 14 % na 63,629 mld. HUF za obdobie január – september. Maďarský index BUX zatváral v stredu na vyššej úrovni, keďže prírastky cien akcií s najvyššou kapitalizáciou, ktoré už dávnejšie oslabili, vyrovnali vplyv horších výsledkov za tretí kvartál v porovnaní s očakávaniami. Akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL zatvárali na vyšších úrovniach 4615 HUF. Maďarské akcie uzavreli vo štvrtok s poklesom v dôsledku očakávania slabších hospodárskych výsledkov za tretí kvartál niektorých spoločností a nejasných výsledkov v amerických prezidentských voľbách. Podľa dílerov oslabenie trhu ovplyvnil nedostatok nových podnikových informácií, nejasný výsledok volieb v USA ako aj obavy zo slabých ziskov spoločností, ktoré plánujú zverejniť svoje výsledky v nasledujúcom týždni. Na rozdiel od akcií BorsodChem a Richter ukončili v piatok vedúce emisie na budapeštianskej burze týždeň s miernymi prírastkami. Nezvyčajne aktívne sa obchodovalo s akciami dvoch distribútorov elektrickej energie Synergon a Humet. Najaktívnejšie sa obchodovalo s akciami Matav, pričom obrat dosiahol 4,18 mld. HUF, resp. tretinu celkového obratu na burze. Špekulanti vytlačili cenu akcie na 1260 HUF, avšak neskôr začali predávať, čo poslalo cenu na zatváraciu úroveň 1242 HUF. Tri významné emisie – MOL, OTP a TVK – zaznamenali rast. Akcie BorsodChem ich však nedokázali nasledovať a poklesli o 1,66 % na 7710 HUF pri obrate 1,87 mld. HUF – druhom najväčšom počas dňa. Akcie Richter nereagovali na celkové trendy na burze a poklesli o 1,66 % na 14 850 HUF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS