ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
29. októbra 2000

PRAHA – Pražská burza začala obchodovanie v uplynulom týždni s nárastom o viac ako 0,5 % vďaka posilneniu akcií Českej spořitelny, Českého Telecomu a pokračovaniu pozitívnej nálady na amerických trhoch. Index PX-50 vzrástol o 3,7 bodu, resp. o 0,73 % na úroveň 510,8 bodov. Index RHNW posilnil o 11,3 bodu, resp. o 0,74 % na 1535,5 bodov. Jediný titul, ktorý výraznejšie posilnil, bola Česká spořitelna, hoci sa na trhu objavili aj predávajúci. Ďalší deň pokračoval český trh v rastúcom trende vďaka záujmom o akcie České spořitelny a oboch telekomunikačných titulov. Za rastom akcií České spořitelny stál silný zahraničný investor a telekomunikačný sektor ovplyvnil vývoj telekomunikačných titulov v zahraničí. V stredu však obidva hlavné indexy oslabili v dôsledku najmä lokálnych výberov ziskov a strát na medzinárodných trhoch, ktoré vyvolali slabšie výsledky firmy Nortel Networks za tretí kvartál. Korekciu zaznamenali hlavne telekomunikačné firmy. Štvrtkové obchodovanie neprinieslo žiadne zmeny, keď výraznejší pokles akcií ČEZ vykompenzoval dopyt po akciách Českého Telecomu. Index PX-50 stagnoval na úrovni 508 bodov. Dominantným titulom boli akcie energetickej spoločnosti ČEZ, ktoré pokračovali v klesajúcom trende a prelomili hranicu 100 Kč. Počas pokojného piatkového obchodovania české akcie mierne vzrástli. Obchodníci vyjadrili optimistické očakávania, týkajúce sa perspektív českého akciového trhu do konca tohto roku. Za celý uplynulý týždeň skončil index RHNW s prírastkom 15,7 bodu, resp. 1 %, kým index PX-50 vzrástol o 4 body, resp. o 0,79 %. Objem obchodov v segmente SPAD vzrástol v porovnaní so štvrtkom o 51 mil. CZK na 627 mil. CZK. Na akcie bánk mala pozitívny vplyv správa, že ratingová agentúra Moody’s Investors Service oznámila stabilné vyhliadky na rating depozít v českom bankovom systéme vďaka externým podporným mechanizmom. Agentúra však dodala, že skrytú finančnú silu bankového systému stále ohrozuje slabá kvalita aktív.

BUDAPEŠŤ – Maďarská burza po pondelkovom štátnom sviatku taktiež začala pozitívne aj napriek popoludňajším poklesom emisie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Rt. Index BUX uzatváral v utorok na úrovni 8 242,59 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim obchodným dňom nárast o 128,13 bodu, resp. o 1,58 %. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv s najvyššou trhovou kapitalizáciou posilnili o 6,71 % a zatvárali na 1 367 HUF. Profitovali predovšetkým z rastu v telekomunikačnom sektore, vrátane ziskov svojej materskej spoločnosti Deutsche Telekom. Pokračovanie klesajúceho trendu akcií MOL v stredu už výraznejšie ovplyvnilo maďarský trh, ktorý uzavrel poklesom. Akcie firmy MOL klesli najmä po vyhlásení vlády, že 43-percentné zvýšenie cien zemného plynu pre priemyselných užívateľov nadobudne účinnosť až od novembra. Vo štvrtok podporil maďarskú burzu rast akcií BorsodChem a telekomunikačnej spoločnosti Matáv. Cena akcií BorsodChem sa zvýšila o 455 HUF, resp. o 5,99 % na 8 100 HUF napriek faktu, že spoločnosť sa prestala usilovať o vymanenie sa spod vplyvu dvoch ruských gigantov Gazprom a Lukoil. Avšak generálny riaditeľ spoločnosti Laszlo Kovacs avizoval, že sa bude snažiť o čo najlepší kontrakt pre akcionárov a najprijateľnejšiu strategickú alianciu pre najväčší chemický podnik v Maďarsku. Ceny maďarských akcií skončili v piatok na zvýšených úrovniach, pričom nálady na burze sa zlepšili. Podporným faktorom bol rast akcií na svetových trhoch a prírastok akcií telekomunikačnej spoločnosti Matáv pod vplyvom nádejí ohľadne plánov expanzie firmy v juhovýchodnej Európe. Index BUX finišoval na hodnote 8216,59 bodu s prírastkom 91,39 bodu, resp. 1,12 %.

VARŠAVA – Poľská burza v pondelok slabo reagovala na prekvapivú rezignáciu šéfky poľskej centrálnej banky a kľúčový index WIG uzavrel na nezmenenej úrovni 16 241,9 bodov, keď prírastky niektorých high-tech emisií a akcií ťažobnej spoločnosti KGHM eliminovali pokles akcií v iných sektoroch. Európska banka pre obnovu a rozvoj so sídlom v Londýne vymenovala na post viceprezidenta 47-ročnú guvernérku poľskej centrálnej banky Hannu Gronkiewicz-Waltz, ktorá by sa mala ujať svojej funkcie v januári budúceho roka. Oslabené akcie bánk udržiavali varšavskú burzu v negatívnom pásme počas raňajšieho obchodovania v utorok, ale zisky telekomunikačnej firmy TPSA posilnili hlavné burzové indexy v popoludňajších hodinách. Index akcií bánk s veľkou trhovou kapitalizáciou poklesol o 1,5 % na 15 575,3 bodu na základe pretrvávajúcich obáv o vývoji poľskej ekonomiky a prebiehajúcej verejnej ponuky najväčšej poľskej súkromnej banky Pekao. V strede týždňa akciové indexy zaznamenali iba mierne zisky najmä kvôli výberu ziskov investorov. Trh stimulovali najmä zisky telekomunikačnej firmy TPSA a ropnej skupiny PKN Orlen. Poľská burza v piatok uzatvárala obchodovanie v uplynulom týždni poklesom pri nízkom objeme obchodov, pričom podľa odhadov analytikov sa budú obchodníci zdržiavať v ústraní pred očakávanou budúcomesačnou ponukou akcií zo strany troch významných spoločností (TPSA, Pekao Bank a KGHM). V budúcom týždni sa očakáva na poľskej burze utlmená aktivita, prerušená stredajším sviatkom Všetkých svätých. Vo štvrtok sa predpokladá zverejnenie údajov o bežnom účte platobnej bilancie Poľska, ktoré naznačia súčasný stav poľskej ekonomiky. Index WIG 20 poklesol v uplynulom týždni o 2,9 % a skončil na úrovni 1584 bodov, t.j. 5,4 % nad svojim ročným minimom. Rozsiahlejší index WIG poklesol v týždni o 1,8 % na piatkový záver 15 953 bodov, pričom sa nachádza 7 % nad tohtoročným minimom


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS