ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
15. októbra 2000

PRAHA – Pretrvávajúca pochmúrna nálada na svetových trhoch vo vzťahu k telekomunikačným spoločnostiam podnietila oslabenie cien akcií aj v českom telekomunikačnom sektore, pričom hlavné indexy pražskej burzy sa pohybovali blízko ich najnižších úrovní v tomto roku. Trh reagoval na nové straty amerického technologického indexu Nasdaq. Podľa dílerov vývoj akcií ovplyvnilo posunutie privatizácie niektorých spoločností. Energetická spoločnosť ČEZ zaznamenala pokles len o 0,1 % na úroveň 110,3 Kč, keďže dostala od Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť povolenie k spusteniu prvého bloku Jadrovej elektrárne v Temelíne. V utorok české indexy mierne posilnili. Investori ignorovali správy o domácom dianí a zahraničné trhy neposkytli mnoho impulzov na zmenu. Iba emisia elektrárenskej spoločnosti ČEZ poklesla o 1,2 % na 109 CZK po pondelkovom spustení prvého bloku kontroverznej elektrárne Temelín.

„Záujem o Českú republiku nie je veľmi veľký. Situácia na trhu sa vyvíja skôr na základe medzinárodných udalostí a zahraničných trhov, o ktoré sa investori zaujímajú momentálne oveľa viac, ako o domáci proces privatizácie, “ povedali analytici. Stredajší ranný prepad českého trhu, ovplyvnený utorkovým negatívnym vývojom amerických búrz, vystriedala popoludní mierna korekcia vďaka dopytu po akciách Českého Telecomu. Negatívna nálada v zahraničí spôsobila ihneď po otvorení pokles domácich telekomunikačných akcií. Na poludnie sa objavili záujemcovia o akcie Telecomu, ktorí zvrátili ranný vývoj. Prekvapivo sa na trhu objavili zahraniční kupci bankových titulov. Obrat nálady v telekomunikačnom sektore pomohol českej burze vo štvrtok k rastu. Avšak časť prírastku hlavných burzových indexov stratili v popoludňajších hodinách, keď oslabenie na začiatku obchodovania na americkej burze eliminovalo nádeje maklérov na možný obrat trendu v nasledujúcich dňoch. Pokles telekomunikačných titulov spolu s elektrárenskou spoločnosťou ČEZ vymazal v piatok na pražskej burze všetky predchádzajúce zisky. Negatívna nálada na svetových trhoch prevládla podľa maklérov nad pozitívnymi domácimi číslami o raste penetrácie mobilných telefónov, ktorú dokladajú aj vysoké tržby v odvetví telekomunikácií. Negatívnemu trendu sa v piatok podarilo vyhnúť iba Komerční banke a Unipetrolu.

BUDAPEŠŤ – Väčšina akcií na budapeštianskej burze zaregistrovala v utorok mierny pokles. Napriek tomu sa akcie firiem TVK a MOL tešili prírastkom, keďže ich podporila výrazná nákupná aktivita. „Okrem rastu akcií TVK a MOL bol trh prakticky mŕtvy,“ povedali analytici. Maďarská burza vo štvrtok zatvárala iba mierne nad tohoročným minimom po vyostrení napätej situácie na Blízkom východe. Akcie OTP Bank prepadli po správach, podľa ktorých spoločnosť v blízkej budúcnosti pravdepodobne odkúpi Postabank. Akcie OTP Bank, ktoré sa na celkovom objeme zrealizovaných obchodov podieľali jednou tretinou, klesli o 6,5 %, resp. o 980 HUF na 14 000 HUF. Investori reagovali najmä na vyhlásenie štátnej privatizačnej agentúry APV o jej zamýšľanom predaji Postabank spoločnosti OTP. V poklese pokračovala aj ropno-plynárenská firma MOL. Negatívnemu trendu sa úspešne vyhla iba chemická firma TVK, ktorej akcie posilnili o 100 HUF na 5 200 HUF. Štvrtkový prepad pokračoval aj na začiatku piatkového obchodovania, čomu podľahla najmä firma OTP. Maďarské akcie v piatok oslabili, keďže ani rast na Wall Street nedokázal eliminovať počiatočný prepad v Budapešti. Po takmer celodennej letargii začali niektoré akcie v závere rásť po optimistickom začiatku obchodovania v USA. Podľa dílerov by k pozitívnemu obratu na burze mohlo dôjsť už v nasledujúcich dňoch, najmä ak sa kríza na Blízkom východe cez víkend zmierni. Akcie ropnej firmy MOL však posilnili o viac ako štyri percentná vďaka správam, podľa ktorých firma odmietla akvizičné zámery rakúskej firmy OMV.

VARŠAVA – Kľúčové akciové indexy na varšavskej burze oslabili v pondelok na nové tohtoročné minimá, keď náladu na burze zasiahli piatkové straty na Wall Street. Varšavská burza v posledných týždňoch odzrkadľovala vývoj na svetových akciových burzách kvôli nedostatku domácich makroekonomických a podnikových správ. Trh ignoroval nedeľňajšie opätovné zvolenie Aleksandra Kwaśniewskeho za poľského prezidenta. Jeho víťazstvo totiž investori očakávali. Poľské akcie nasledovali v stredu negatívny vývoj na americkom technologickom trhu Nasdaq, čím stlačili kľúčové akciové indexy na nové tohoročné minimá.

ĽUBĽANA – Slovinský akciový index SBI 20 zaznamenal v pondelok už piaty obchodný deň v rade mierne zisky. Rast indexu podporili najmä farmaceutickí výrobcovia Krka a Lek. Väčšina domácich investorov si konečne uvedomila, že farmaceutické tituly sú podhodnotené a začala ich nakupovať. Index SBI rozšíril v utorok svoje zisky už v šiesty po sebe nasledujúci obchodný deň vplyvom pozitívnej nálady investorov pred nedeľňajšími všeobecnými voľbami. Analytici uviedli, že politická neistota zapríčinila omeškanie niektorých významných projektov ako je privatizácia telekomunikačného operátora Telekom. Slovinská akciová burza zaznamenala v stredu negatívnu korekciu po tom, čo počas predchádzajúcich šiestich obchodovacích dní posilnila o 3,3 %. Index SBI 20 uzatváral vo štvrtok na nezmenenej úrovni pred blížiacimi sa nedeľňajšími všeobecnými voľbami. Najviac sa obchodovalo s akciami farmaceutických spoločností Krka a Lek. Ich celkový objem predstavoval takmer 40 % celodenného obratu na trhu. Index SBI 20 v piatok mierne oslabil po tom, čo v priebehu posledných ôsmich obchodných dní narástol o takmer 3 %. Obchodníci povedali, že z krátkodobého hľadiska sa na slovinskom trhu očakáva stagnácia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS