ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
1. októbra 2000

PRAHA – České burzové indexy zatvárali v pondelok na vyššej úrovni, podporené prírastkami emisií Českého Telecomu a energetickej firmy ČEZ. Index Reuters-HN-Wood sa zvýšil o 0,77 % na úroveň 1 554,9 bodu, kým oficiálny index pražskej burzy PX-50 posilnil o 0,72 % na úroveň 517,2 bodu. Mierny prírastok vyvolali očakávania posilnenia európskych akciových trhov po predchádzajúcej spoločnej intervencii americkej, európskej a japonskej centrálnej banky v prospech eura. Straty telekomunikačných a bankových titulov však už v nasledujúci deň ukončili krátkodobý rast. Emisie Komerčnej banky, vystavené silným tlakom spojeným s vyhlásením Deutsche Bank, klesli o 3,3 % na CZK. Deutsche Bank totiž začiatkom týždňa avizovala, že sa nezaujíma o kúpu 60-percentného podielu v českej banke, ktorá bude odpredaná začiatkom budúceho roka. České burzové indexy v stredu mierne posilnili pred štvrtkovým štátnym sviatkom, avšak záver týždňa ukončili v pesimistickej nálade a poklesom o viac než jedno percento. Hlavnou príčinou negatívnej korekcie sa stali straty telekomunikačného sektora. Za celý týždeň index RHNW stratil 2,8 % (43,2 bodu) a index PX-50 oslabil o 2,3 % (11,9 bodu).

BUDAPEŠŤ – Maďarská akciová burza začala nový obchodovací týždeň rastom, ktorý súvisel najmä s prírastkami telekomunikačnej spoločnosti Matáv. Index BUX posilnil o 1,2 % na 8 017,53 bodu. Spamätal sa tak z predchádzajúceho pádu na najnižšiu úroveň roka. V pondelok sa obnovilo aj obchodovanie s emisiami MOL, TVK a BorsodChem, ktoré bolo prerušené na štyri dni. Všetky tri tituly zaznamenali zvýšenú volatilitu a skončili na zmiešaných úrovniach. Spoločnosť MOL oznámila, že sa stala najväčším akcionárom firmy TVK prostredníctvom kúpy akcií od firmy BorsodChem, ktorá bola majoritným vlastníkom TVK pred transakciou. Podľa analytikov táto transakcia vytlačila ruského giganta Gazprom z maďarského plynárenského sektora. Akciový trh pokračoval v rastúcom trende celý týždeň, krátkodobo prerušený štvrtkovým oslabením. Najvýznamnejší vplyv na vývoj indexu mali počas týchto dní prírastky farmaceutických emisií a akcií chemickej firmy BorsodChem, ktorej likvidita sa po transakcii TVK výrazne zvýšila. Hodnota jej akcií v piatok vzrástla o 8,8 % na 7 355 HUF pri vysokom objeme zrealizovaných obchodov.

VARŠAVA – Varšavská burza ukončila obchodovací týždeň miernym posilnením po tom, čo počas predchádzajúcich dvoch dní prepadla na nové tohoročné minimá. Index vedúcich titulov WIG 20 oslabil za posledných päť obchodovacích dní o 1,7 % na 1 706,2 bodu. Index WIG klesol o 1,1 % na 16 882,6 bodu. Od historického maxima z konca marca tohto roku index stratil až 25 % svojej hodnoty a v súčasnosti sa udržiava 0,6 % nad tohoročným minimom, ktoré zaznamenal vo štvrtok. Celkové vyhliadky trhu však zostávajú podľa analytikov pesimistické kvôli obavám z vývoja domácich makroekonomických ukazovateľov. Vysoké úrokové sadzby v Poľsku, neistota vyplývajúca z návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok a klesajúce svetové akciové trhy udržiavali poľskú burzu pod zvýšeným tlakom aj v tomto týždni, čím odlákali viacerých zahraničných aj domácich inštitucionálnych investorov. Najviac kapitalizovaný titul na burze, telekomunikačná firma TPSA, ukončil týždeň na úrovni 24,3 PLN, teda iba 0,4 % nad najnižšou úrovňou v tomto roku. Akcie spoločnosti PKN Orlen, najvýznamnejšieho spracovateľa a maloobchodníka s ropou v regióne, klesli od pondelka o 1,6 % na 18 PLN a mediálna spoločnosť Agora oslabila o 3,2 % na 90 PLN.

ĽUBĽANA – Slovinský index SBI v úvode týždňa klesol, nereagujúc na rozhodnutie slovinskej centrálnej banky znížiť reštrikcie uvalené na zahraničných portfóliových investorov od októbra tohto roku. Index tak klesol o 0,23 % na 1 662,77 bodu. Zahraniční investori v súčasnosti nemôžu spätne predávať svoje akcie domácim nákupcom po dobu jedného roka, až kým nezaplatia štvrťročný poplatok vo výške 0,5 % z hodnoty aktíva. Od októbra sa kvartálny poplatok zníži na 0,4 %. Slovinská akciová burza klesala počas celého týždňa, čím v piatok predĺžila sériu prepadov na v poradí už siedmy deň za sebou. Index SBI 20 klesol o 0,45 % na 1 632,29 bodu. Najaktívnejšie obchodovaným subjektom sa stala banka SKB, ktorá sa podieľala na celkovom zrealizovanom objeme 87 %. Jej akcie oslabili v dôsledku blokových obchodov o 1,51 % na 1 960 SIT pri objeme 471 619 akcií. Pokles SKB súvisel podľa dílerov s účtovnou uzávierkou na konci periódy a v podstate bol jediným pohybom, ktorý sa na trhu v piatok odohral. „Trh sa v súčasnosti nachádza v určitom vákuu, ktoré by malo tlačiť ceny nadol až do všeobecných volieb, ktoré sa uskutočnia 15. októbra,“ uviedol díler brokerskej spoločnosti E-Brokers Milan Dorovic. S najvýraznejším poklesom končila farmaceutická firma Krka, ktorej akcie klesli v dôsledku nízkej likvidity o 2,83 % na 23,613 SIT pri slabom objeme.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS