ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
4. marca 2001

PRAHA – Kľúčové akciové indexy českej burzy sa v priebehu tohto týždňa spamätali z predchádzajúcich tohoročných miním vďaka presmerovaniu fondov do cyklických titulov, ktoré pomohli českej burze zaznamenať lepší vývoj než na susedných trhoch. Pražská burza v úvode týždňa profitovala najmä z rastu telekomunikačných akcií v zahraničí, ktoré stimulovali rast Českého Telecomu a Českých radiokomunikací. Index Reuters-HN-Wood vzrástol v pondelok o 1,28 % na 1 339,3 bodu a oficiálny index českého trhu PX-50 posilnil o 1,04 % na 448,2 bodu. Najväčší nárast zaznamenal Telecom, ktorého akcie vzrástli o 2,7 % na 411 CZK, i keď výsledky spoločnosti za rok 2000 boli horšie ako očakával trh. V strede týždňa sa medzi pozitívne faktory zaradili najmä hospodárske výsledky elektrárenskej firmy ČEZ, ktoré pomohli vytiahnuť český akciový trh o percento vyššie. Firma ČEZ oznámila nielen nárast minuloročného zisku o 171 % a zlepšenie prognóz na tento rok, ale aj možnosť prvej výplaty dividend. Kurz akcií sa zvýšil o 2,95 % na 102,7 CZK. Negatívna korekcia sa na trhu dostavila až vo štvrtok v dôsledku poklesu akcií Českého Telecomu a Komerční banky. Po odznení vlny kľúčových správ o výsledkoch domácich blue chips sa pražská burza znovu prispôsobila trendu na svetových trhoch. V zahraničí prevládla negatívna nálada po tom, čo sa rozplynuli nádeje na skoré zníženie amerických úrokových sadzieb. Celotýždňové obchodovanie zakončila pražská burza miernym rastom, hoci väčšina blue-chips emisií končila iba so slabými prírastkami pod vplyvom krytia krátkych pozícií pred víkendom. Telekomunikačné emisie našli konečne vďaka lepšiemu vývoju v zahraniční podporu po páde o takmer 20 % v priebehu uplynulého mesiaca. Index Reuters-HN-Wood skončil v piatok s prírastkom 0,88 % na 1 354,1 bodu, kým index PX-50 posilnil o 0,84 % na 454,8 bodu. Oba indexy však ostali v blízkosti trojmesačných miním, zaznamenaných v minulom týždni. „Akcie skončili v piatok na pozitívnych úrovniach, čo je prekvapujúce vzhľadom na skutočnosť, že americký akciový index Nasdaq otváral na výrazne zníženej úrovni. Neodvažujem sa však vyslovovať prognózy na budúci týždeň. Podľa mňa budú ceny kolísať v snahe nájsť svoje dno,“ povedal obchodník RC&I Richard Skácel.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie končili obchodovací týždeň na mierne slabších pozíciách kvôli oslabeniu telekomunikačnej spoločnosti Matáv, ktorá ešte v pondelok rástla najmä vďaka priaznivému vývoji akcií je materskej firmy Deutsche Telekom v zahraničí. Spoločnosť Matáv, zasiahnutá negatívnym vývojom svetových telekomunikačných akcií a znížením odporúčania pre akcie spoločnosťou AB Amro z pôvodného stupňa „buy“ na „reduce“, klesla do piatku o 30 HUF, resp. o 3,1 % na 950 HUF.

Negatívna korekcia kurzu ropnej firmy MOL zmazala do piatku počiatočné prírastky akcií zo začiatku týždňa. Akcie MOL-u v pondelok posilnili o 7 % na 4 865 HUF vďaka nákupnej aktivite zahraničných investorov, neskôr však celkový optimizmus ohľadom akcií vyprchal a firma zmiernila ku koncu týždňa svoje prírastky na 4 475 HUF. Negatívny dopad na akcie malo aj rozhodnutie vedenia spätne odkúpiť vlastné akcie firmy až do výšky 400 tisíc kusov. Index BUX začínal týždeň na úrovni 7 157,74 bodu a napriek piatkovému rastu o 35,84 bodu, resp. o 0,51 % končil na slabšej úrovni 7 051,43 bodu. Za celý týždeň index oslabil o 0,33 %. V priebehu týždňa výrazne posilnila chemická spoločnosť BorsodChem, ktorá vo štvrtok rástla vďaka správe o skúpení kontrolného balíka akcií. Akcie BorsodChem počas dňa vzrástli o 15 % po tom, ako akcionár chemickej spoločnosti – rakúska firma Vienna Capital Partners uviedla, že uvažuje o kúpe kontrolného balíka. Podľa viacerých analytikov by však mali maďarské akcie v nasledujúcom týždni zaznamenať pokles.

VARŠAVA – Poľská burza, ktorá je najväčším trhom s cennými papiermi vo východnej Európe, prepadla počas týždňa na nové 15-mesačné minimá po tom, čo investori začali predávať telekomunikačné, ako aj iné tituly. Investorov zároveň sklamalo slabšie zníženie úrokových sadzieb v krajine než sa pôvodne očakávalo. Negatívnu rolu na poľskom kapitálovom trhu zohrali podľa analytikov aj rozširujúce sa straty na ostatných trhoch, obavy o budúce podnikové zisky, silnejúca negatívna nálada voči trhom tranzitívnych krajín a zhoršenie nálad investorov kvôli poklesu amerického indexu technologických emisií Nasdaq. Index WIG-20 klesol za celý týždeň o 5,1 %, napriek tomu, že v piatok posilnil o 0,6 % na 1 445,46 bodu. Index TechWIG, pozostávajúci z titulov novej ekonomiky, oslabil o 7,5 % na 1 012 bodov, čím zatváral iba mierne nad historickým minimom zo začiatku týždňa. Najvýraznejší prepad v priebehu týždňa zaznamenal výrobca počítačov Optimus, keďže investori sa obávali, že opätovne prejednávaná dohoda medzi mediálnou skupinou ITI o odkúpení kontrolného balík v BRE Bank poškodí minoritných akcionárov. Akcie spoločnosti klesli do záveru týždňa o 16,3 % na 68,5 PLN. Spoločnosť ITI plánuje profitovať najmä zo sľubnej internetovej divízie firmy Optimus – Onet.pl.

ĽUBĽANA – Slovinské akcie za uplynulých päť obchodovacích dní mierne vzrástli, pričom index SBI si pridal ďalších 0,3 percenta a zatváral na úrovni 1 798,62 bodu. V priebehu týždňa index dosiahol maximum 1 921,8 bodu. Podľa analytikov by mal terajší postupný rastúci trend na trhu pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch vďaka sérii dobrých výsledkoch slovinských firiem za rok 2000, zverejnených v uplynulom týždni.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS