ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
21. januára 2001

PRAHA

České burzové indexy v pondelok posilnili pri nízkom objeme obchodov o 3 % vďaka zahraničnému dopytu po akciách Českých radiokomunikací, ktoré vzrástli o viac ako 6 % na dvojmesačné maximum 1409 CZK za akciu. Medzi ostatnými blue chips zaznamenali najväčší rast akcie Českého Telecomu a Komerční banky.

Na zvýšenie výhľadu na pozitívny zo strany ratingovej agentúry Fitch však nereagovali výraznejšie. V utorkovom obchodovaní zrazilo vyberanie ziskov domácich investorov týkajúce sa oboch telekomunikačných titulov pražskú burzu o dve percentá nižšie. Záujem bol predovšetkým o telekomunikačné tituly, a to na obidvoch stranách. Popredné české akcie v stredu zaznamenali prírastky po krátkodobom výbere ziskov, keď profitovali z optimistickej nálady na zahraničných trhoch. Medzi hlavné emisie, ktoré zaujali nákupcov, patrili telekomunikačné akcie Český Telecom a České radiokomunikace a čoskoro privatizovaná Komerční banka. Cena akcií Telecomu sa zvýšila o výrazných o 3,3 % na štvormesačné maximum 569 CZK. Pražská burza uzavrela štvrtkové obchodovanie poklesom, keď sa nedarilo predovšetkým obom telekomunikačným titulom. „Trh reagoval na špekulácie, že Tele Danmark nemá záujem kúpiť České radiokomunikace. To ovplyvnilo aj vývoj Telecomu, ktorý bol pod predajným tlakom zo zahraničia,“ uviedol maklér CA IB Securities Silvio Kotarac. Cena akcií Komerční banky pred blížiacou sa privatizáciou mierne vzrástla. Domáce burzové indexy uzatvárali piatkové obchodovanie rastom o viac ako 2 %, pričom ich rast podporili najmä akcie Tabáku a telekomunikačné tituly. Akcie Tabáku zatvárali silným rastom o 6,8 % na 6 300 CZK, čo je doterajšie maximum v segmente SPAD. Cenu Tabáku posilnili najprv nákupné príkazy zo zahraničia na celý český trh. Pozitívny pohľad na telekomunikačný sektor podľa maklérov pomohol rastu Telecomu a Radiokumunikací. Akcie ČEZ vzrástli až k záveru obchodného dňa, kedy sa na trhu objavila zahraničná objednávka.

BUDAPEŠŤ

Maďarské akcie zatvárali v pondelok na vyšších úrovniach po obchodnom dni s nízkym objemom obchodov na burze. Rastu kľúčového maďarského indexu BUX napomohol telekomunikačný titul Matáv.

Objem obratu na burze bol nízky, pretože burza nedostala žiadne impulzy z amerických trhov, ktoré boli v pondelok zatvorené. Maďarská burza v utorok prakticky stagnovala a k výraznejšiemu pohybu na trhu nedošlo ani po zverejnení decembrových údajov vývoja spotrebiteľských cien v krajine. Údaje o inflácii nemali na obchodovanie výraznejší dopad, pretože boli v súlade s očakávaniami. Celkové obchodovanie bolo pomalé, pričom excelovala najmä telekomunikačná firma Matáv, ktorá zaznamenala dvoch veľkých nákupcov. Systémový integrátor Synergon zaznamenal najväčšie straty po tom, čo firma oznámila, že za uplynulý rok očakáva stratu približne 700 mil. HUF. V stredu vzrástli maďarské akcie vďaka pozitívnej nálade na trhu podporenej akciami chemickej firmy BorsodChem, ktorých cena sa zvýšila o viac ako 10 %. Akcie BorsodChem vzrástli po tom, čo rakúska spoločnosť Vienna Capital Partners AG (VCP), ktorá vlastní viac ako 16 % firmy, vyhlásila, že podporí správnu radu spoločnosti ohrozovanú alianciou s ruským Gazpromom. Vysoké nákupné aktivity prevažne ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL a komerčnej banky OTP vytlačili index BUX nad jeho kľúčovú hodnotu 8 000 bodu. Štvrtkové obchodovanie končili maďarské akcie na nižších úrovniach tlačené nadol predajom niektorých investorov. Pokles mal byť podľa analytikov iba dočasný, pričom obnovenie nákupnej aktivity sa očakávalo v piatok. Najmä v úvode obchodovania predávali zahraniční investori predovšetkým akcie firmy Matáv, pričom domáci investori prevažne nakupovali. Rast vo štvrtok zaznamenali firmy distribuujúce elektrickú energiu. Na konci obchodného týždňa uzatvárali maďarské akcie rastom, pričom im pomohli zisky telekomunikačných a IT akcií, kým objem obratu na burze svedčil o nízkej aktivite zahraničných investorov. Najväčšie prírastky

zaznamenali technologické a telekomunikačné tituly.

VARŠAVA

Varšavská burza v utorok mierne oslabila, keďže negatívna nálada na svetových trhoch eliminovala pozitívny vplyv vývoja inflácie v Poľsku. Podľa dílerov by mal celkový pesimizmus pretrvávať na trhu aj v nasledujúcom období, keďže väčšina zahraničných investorov sa udržiava v ústraní. Dôvodom oslabovania je nedostatok záujmu investorov zo zahraničia, ktorý prinútil aj domácich investorov zbavovať sa svojich krátkodobých pozícií. Index vedúcich 20 emisií stratil od začiatku tohto roka viac ako 6 percent zo svojej hodnoty, zatiaľ čo v decembri vzrástol takmer o 12 %. Oživeniu poľskej burzy napomohol v stredu rast technologických, mediálnych a telekomunikačných akcií. Náladu na burze vylepšili zisky na európskych burzách a americkom trhu. Nádeje investorov na zníženie úrokových mier americkou centrálnou bankou Federal Reserve koncom tohto mesiaca podporili slabšie než očakávané údaje o decembrovej priemyselnej výrobe a pozitívne údaje o inflácii.

V piatok zaznamenali poľské akcie prudké zisky na základe nádejí z prívalu nových investícií z miestnych dôchodkových fondov ako aj od zahraničných investorov. Lepšie zisky na burze možno očakávať na budúci týždeň. V priebehu uplynulého týždňa index posilnil o 2,9 %. K oživeniu na burze prispeli pozitívne údaje o inflácii ako aj menší než očakávaný pokles decembrovej priemyselnej výroby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS