ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
8. januára 2001

PRAHA – Prvý obchodný deň v roku 2001 charakterizovali nízke objemy obchodov a malý záujem investorov na pražskej burze. Index PX-50 poklesol o 3,8 bodu, resp. o 0,79 % na úroveň 474,7 bodu a index RHNW, ktorý mapuje 10 najvýznamnejších emisií, oslabil o 0,91 % na 1 439,8 bodov. Popredné emisie ako Český Telekom, České radiokomunikace a ČEZ oslabili, jedine akcie Philip Morris uzatvárali prvý obchodný deň rastom.

V stredu reagovala pražská burza na utorkový silný prepad amerického trhu poklesom o tri percentá, keď najväčšiu stratu zaznamenal Český Telecom. Americký technologický index Nasdaq v utorok prepadol na 22-mesačné minimum a v stredu otváral o jednu percento vyššie. V dôsledku takéhoto vývoja na americkom trhu vládla na pražskej burze vyššia opatrnosť, ktorá pravdepodobne pretrvá do konca januára, kedy by mala americká centrálna banka rozhodnúť o ďalšom znížení úrokových sadzieb.

Kľúčové české akciové indexy uzatvárali vo štvrtok na najvyšších úrovniach od novembra. Ich rastu napomohlo prekvapivé zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Federal Reserve. Na čele rastúcich akcií bol telekomunikačný titul Český Telecom.

Vedúce české akciové indexy v piatok vzrástli na nové dvojmesačné maximá, pričom ich stimuloval najmä silný dopyt zahraničných investorov po akciách telekomunikačnej spoločnosti Český Telecom a akciách Komerční banky. Index Reuters-HN-Wood, zahŕňajúci 10 najvýznamnejších akcií, sa zvýšil o 1,69 % na 1 487,5 bodu. Oficiálny index pražskej burzy PX-50 posilnil o 1,45 % na 488,3 bodu. Podľa dílerov súvisel rast väčšiny domácich blue chips s pozitívnym vývojom na svetových trhoch, pričom vysoké objemy zrealizovaných obchodov za posledné dni by mohli signalizovať obnovený záujem o domáce tituly.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie si v stredu rozšírili svoje straty, pričom najviac stratovým bol telekomunikačný titul Matáv. Počas popoludňajšieho obchodovania po otvorení americkej burzy sa trh mierne zotavil zo svojich raňajších strát. Obchodovanie na burze negatívne ovplyvnila situácia na západoeurópskych trhoch, pokles S&P futures ako aj novembrový stav bežného účtu, ktorý bol nižší ako sa očakávalo.

Maďarské akcie zaznamenali v piatok pokles v dôsledku zvýšeného výberu ziskov najmä pri ropnej a plynárenskej firme MOL. Výber ziskov súvisel s poklesom akcií na americkom trhu, ktorý maďarská burza kopíruje už niekoľko týždňov vzhľadom na nedostatok čerstvých domácich správ. Telekomunikačná spoločnosť Matáv, ktorá zvyčajne udáva smer na trhu, sa vyhla negatívnemu trendu vďaka záujmu zo zahraničia a jej akcie mierne vzrástli.

VARŠAVA – Poľské akcie v stredu poklesli v dôsledku oslabenia nových ekonomických akcií, keďže údaje o lepšom než očakávanom stave bežného účtu v novembri nevykompenzovali straty na technologickom trhu Nasdaq. V dôsledku nedostatku správ o domácich firmách v krátkodobom horizonte investori hľadali podnety na zahraničných trhoch.

Posilnené bankové tituly a niektoré akcie novej ekonomiky vytlačili vo štvrtok varšavskú burzu nahor po rekordných ziskoch na Wall Street. Svetové trhy na čele s americkým technologickým indexom Nasdaq v stredu a vo štvrtok posilnili po tom, čo americká centrálna banka Federal Reserve prekvapila investorov znížením krátkodobých úrokových sadzieb zo 6,5 % na 6 %. Analytici vyslovili prognózy, že oživený poľský trh ukončí obchodný týždeň rastom.

Avšak varšavská burza ukončila obchodovací týždeň poklesom, keďže viacero dílerov zvýšilo svoju opatrnosť. Stimulujúcimi faktormi v prvých dňoch týždňa sa stalo zníženie úrokových sadzieb v USA a zverejnenie optimistického vývoja na poľskom bežnom účte platobnej bilancie. Index WIG 20 klesol za celý týždeň o 1,7 % na 1 785 bodov. Podľa analytikov by mala na trhu z krátkodobého hľadiska pretrvávať zvýšená volatilita. Najvýraznejší nárast zaznamenali v priebehu týždňa bankové tituly vďaka narastajúcej nádeji z ďalšieho znižovania úrokových sadzieb do konca prvého kvartála roku 2001. Trh, podporený pozitívnymi údajmi na bežnom účte, očakáva, že Rada pre menovú politiku poľskej centrálnej banky pristúpi k ráznemu znižovaniu vysokých poľských úrokových sadzieb, ktoré sa v súčasnosti pohybujú v rozmedzí 19 – 23 %. Banka by mohla zredukovať sadzby až o 200 bázických bodov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS