ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
27. decembra 2000

PRAHA – České burzové indexy v pondelok posilnili takmer o dve percentá, posilnené najmä dopytom po akciách Komerční banky. Akcie Komerční banky vzrástli o 5,5 % na 903 Kč. Podľa analytikov silný dopyt po akciách zapríčinili špekulácie o ďalších garanciách vlády za zlé úvery Komerční banky.

České burzové indexy uzatvárali utorkové obchodovanie miernym poklesom, ovplyvnené predovšetkým vyberaním ziskov akcií Komerční banky. Akcie Komerční banky korigovali svoj pondelkový silný rast a klesli o 1,59 % na 888 Kč. „Pokles akcií ovplyvnilo predovšetkým vyberanie ziskov po oznámení vládnych garancií za zlé úvery Komerční banky,“ povedal maklér Conseq Financed Josef Bednář. „Garancie sú pre Komerční banku jednoznačne pozitívnou správou, ktorá mala pomôcť akciám k ich posilneniu,“ uviedol maklér Jan Langmajer z Atlantiku FT. Vláda v utorok oznámila, že poskytne Komerční banke záruky na zlé úvery až do výšky 20 mld. Kč. Akcie ČEZ rástli pri absencii nových správ.

České akcie v stredu oslabili, pričom nasledovali straty na európskych trhoch a pád amerického technologického indexu Nasdaq, ktorý zapríčinilo varovanie americkej centrálnej banky Fed o výraznom spomalení najväčšej ekonomiky. Český telekomunikačný sektor kopíroval vývoj na zahraničných trhoch a taktiež poklesol, pričom cena akcií Českého Telecomu sa znížila o 5,18 % na 466 Kč. Energetická spoločnosť ČEZ, ktorej akcie v utorok vzrástli na základe dopytu investorov, v stredu oslabila o 4,95 % na 97,1 Kč. V bankovom sektore akcie Komerční banky poklesli o 2,8 % na 864 Kč, keď nezaznamenali rast napriek správe, že česká vláda bude garantovať zlé úvery banky vo výške 20 mld. Kč.

Zahraničný predaj akcií Českého Telecomu a Českých radiokomunikací spôsobil vo štvrtok oslabenie oboch českých indexov o viac ako 2 percentá. Priaznivé údaje o novembrovom schodku zahraničného obchodu nemali na akciový trh žiadny vplyv. „Aktivita na burze je v tomto vianočnom čase netradične veľká. Na trhu prevládali zahraniční predajcovia prevažne v telekomunikačnom sektore,“ povedal maklér Jan Langmajer z Atlantiku FT. „Akciové trhy sú ovplyvňované negatívnou náladou v súvislosti s budúcim vývojom ekonomiky USA, pričom ďalšie zasadnutie americkej centrálnej banky je až koncom januára, a preto sa výsledný efekt zníženia úrokových mier prejaví vo výsledkoch spoločností až od druhého polroka,“ povedal maklér Radim Dalík z Komerční banky.

Indexy pražskej burzy v piatok posilnili pri malom objeme obchodov o viac ako tri percenta vďaka oživeniu na amerických kapitálových trhoch. Index RHNW vzrástol o 49,4 bodu, resp. 3,67 %, na 1395,2 bodu, index PX-50 posilnil o 14,5 bodu, resp. o 3,24 %, na 461,4 bodu. Za celý týždeň ale index RHNW oslabil o 18,8 bodu, resp. o 1,33 %, kým index PX-50 poklesol o 3,6 bodu, resp. 0,77 %. „Trh posilňoval v rámci reakcie na rast zahraničných trhov. Predovšetkým technologické tituly v USA sa spamätávali zo svojich nedávnych poklesov,“ povedal maklér Conseq Finance Josef Bednář. „Ceny akcií išli výrazne nahor pri veľmi nízkych objemoch obchodov,“ uviedol maklér a dodal, že investori už konsolidovali svoje pozície.

VARŠAVA – Rast telekomunikačného titulu Elektrim v pondelok posilnil varšavskú burzu. Analytici vyslovili priaznivé prognózy ohľadom vývoja na trhu, keďže investori nakupovali blue-chips akcie na základe očakávaní nižších úrokových sadzieb a väčšieho prílevu kapitálu v budúcom roku. Index WIG 20 vzrástol na nové trojmesačné maximum 1 818,2 bodu v dôsledku zníženia poľskej inflácie a poklesu deficitu bežného účtu, ktoré podporili očakávania zníženia úrokových sadzieb. Akcie Elektrim, ktoré boli v pondelok druhou najobchodovanejšou emisiou, uzatvárali rastom o 6,8 % po tom, čo sa spoločnosť dohodla s Deutsche Telekom na predaji jej majoritných podielov vo firmách za 180 mil. USD.

Poľské blue chips na čele s emisiami TPSA a Elektrim podporili v utorok varšavskú burzu na základe očakávaní zmeny opatrení Výboru pre monetárnu politiku, ktorého zasadnutie sa stanovilo na stredu. Podľa analytikov prírastky na burze spôsobila v predchádzajúcich dňoch zvýšená aktivita dôchodkových fondov a zahraničných investorov, ktorí sa vrátili k nakupovaniu po zverejnení priaznivých makroekonomických údajov Poľska vzbudzujúcich nádeje na nižšie úrokové miery.

Výber ziskov z rastu high-tech akcií ovplyvnil v stredu poľskú burzu po dvojdňovom raste, avšak podľa analytikov mali byť ďalšie straty limitované v dôsledku uvoľnenia politiky poľského výboru pre monetárnu politiku. Politikotvorný výbor nezmenil na svojom stredajšom zasadaní poľské úrokové sadzby, ktoré patria medzi najvyššie v Európe, avšak zmenil prístup k budúcim rozhodnutiam na neutrálny z reštriktívneho, čím signalizoval možné zníženie úrokových sadzieb v budúcom roku.

Uvoľnenie poľskej monetárnej politiky a rastúce nádeje v pokles úrokových mier zabránili vyšším stratám akcií na varšavskej burze, ktoré vo štvrtok oslabili v dôsledku poklesu na trhu Nasdaq. Analytici predpovedali, že pokles na burze, ktorá oslabila v priebehu dvoch dní, bude pokračovať, pokiaľ sa nezlepší pochmúrna nálada na svetových trhoch.

Rast akcií rafinérie PKN Orlen a ťažobnej spoločnosti KGHM pomohli varšavskej burze ukončiť uplynulý týždeň, vyznačujúci sa značným kolísaním cien, na vyšších úrovniach, keďže na trhu vládli nádeje v rast prílevu kapitálu po novom roku a v zlepšenie nálad na svetových trhoch. Kľúčových index WIG 20 vzrástol o 2,5 % na 1816,6 bodu. Na index mal negatívny vplyv pokles amerického indexu technologických emisií Nasdaq, kvôli ktorému prišiel o prírastky dosiahnuté na začiatku týždňa vďaka podpore zo strany rastúcich akcií energetickej spoločnosti Elektrim. Za celý týždeň však index vykázal prírastok 1,7 %.

BUDAPEŠŤ – Maďarské akcie v pondelok posilnili takmer o štyri percentá. Rastu akcií napomohla pozitívna nálada na európskych trhoch a koncoročná regulácia portfólií. Analytici povedali, že rast objemov na burze podporila splatnosť decembrových BUX futures. Najväčší dopyt zaznamenali farmaceutické tituly Richter, pričom akcie hotelovej spoločnosti Danubius a emisia spracovateľa mäsa Pick prudko vzrástli v dôsledku slabej ponuky.

Maďarské akcie v utorok rozšírili svoje zisky. Obchodovanie na burze ovplyvnilo zlepšenie ratingu Maďarska agentúrou Standard & Poor’s. „Na burze bol výrazný objem zahraničných nákupov a silný obrat blue chips akcií,“ povedal jeden z obchodníkov a dodal, že volatilita bola dôsledkom aktívneho obchodovania počas obchodného dňa.

Maďarský trh zaznamenal v stredu výrazný pokles v dôsledku negatívnej nálady na medzinárodných trhoch. Z významných emisií s vysokým trhovým podielom poklesli akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL o 250 HUF na úroveň 4 570 HUF, keď väčšina na trhu predpokladala zvýšenie ceny zemného plynu od 1. januára, avšak maďarská vláda sa rozhodla zvýšiť tieto ceny od 1. júla 2001.

Maďarské akcie vo štvrtok mierne oslabili, hoci v priebehu obchodného dňa sa zotavili z denných miním zapríčinených nedostatkom záujmu zahraničných investorov.

V piatok skončili maďarské akcie na vyšších úrovniach, pričom kopírovali pozitívne trendy na európskych trhoch. Obchodovanie sa vyznačovalo nízkou predsviatočnou aktivitou. „Nik nechcel zaujať nové pozície pred sviatkami,“ povedal Peter Nagy, obchodník z Takarek Broker. Index BUX skončil na hodnote 7690,69 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim dňom predstavuje rast o 149,03 bodu, resp. o 1,98 %. Obchodníci povedali, že otvorenie arbitrážnych pozícií, v rámci ktorých obchodníci predávali futures na index BUX a nakupovali akcie na spotovom trhu, prispelo k piatkovému rastu indexu BUX. Aktivita zahraničných investorov sa sústredila na ropnú a plynárenskú spoločnosť MOL a do určitej miery na farmaceutickú firmu Richter Gedeon. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv finišovali s prírastkom 30 HUF na 1155 HUF vďaka vyhláseniu macedónskej vlády vo štvrtok, že Matáv bude novým vlastníkom 51-percentého podielu macedónskeho telekomunikačného monopolu Maktel po víťazstve v tendri nad gréckou spoločnosťou OTE.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS