ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
17. decembra 2000

PRAHA – České blue chips zakončili pondelkové obchodovanie miernym rastom a burza tak pokračovala v piatkovom výraznejšom vzostupe. Index RHNW vzrástol o 4,9 bodu, resp. o 0,36 % na 1 356,3 bodu. Index PX-50 posilnil o 1,2 bodu, resp. o 0,27 % na 449 bodu. Posilnili najmä telekomunikačné emisie, pričom podľa dílerov trh čakal na ďalšie rozhodnutie vlády o privatizácii štátnych podnikov. Zvýšený záujem zahraničných investorov o akcie Českého Telecomu podporený stanovením termínu pre jeho privatizáciu napomohol v utorok rastu českých burzových indexov. Akcie Českého Telecomu posilnili o 7,9 % na 481 CZK predovšetkým vďaka zvýšenými investičnými odporúčaniami Credit Suisse First Boston na „kupovať“ a ING Barings na „silne kupovať“. V stredu tiež určoval trend na trhu Český Telecom a jeho pokles znamenal oslabenie českých akciových indexov. Podľa dílerov obchodovanie neovplyvnili zverejnené údaje o očakávanom raste hrubého domáceho produktu (HDP) za tretí kvartál a nižšej priemyslovej inflácie v novembri. Rast akcií Českého Telecomu posilnil vo štvrtok českú burzu, kde sa očakávajú ďalšie potenciálne prírastky z krátkodobého hľadiska, keď dôvera zahraničných investorov sa zvyšuje. Cena akcií Českého Telecomu sa zvýšila o 5,8 % na päťtýždňové maximum 501 CZK. Česká spořitelna zaznamenala nové dvojročné maximum 241,3 CZK. Výber ziskov v piatok zapríčinil pokles pražskej burzy podobne ako aj na susedných trhoch, avšak podľa dílerov väčšina hlavných emisií sa môže v budúcom týždni vrátiť k vzostupnému trendu. Index PX-50 poklesol o 2,27 % na úroveň 465 bodov. Hodnota indexu RHNW sa znížila o 2,64 % na 1 414 bodov. Akcie spoločnosti Český Telecom skončili poklesom o 4,8 % na 477 CZK, ale aj napriek tejto korekcii za celý týždeň od minulého piatku zaznamenali 8,7-percentný prírastok.

VARŠAVA – Poľské akcie zaznamenali v pondelok rast piaty obchodovací deň za sebou vďaka posilneniu high-tech emisií. Index WIG 20 vzrástol o 0,5 % na úroveň 1 723,4 bodov a za posledných päť obchodných dní posilnil o 7,6 %. Hodnota indexu TechWIG, ktorý mapuje vývoj v technologickom sektore, uzavrela na úrovni 1 372,9 bodov, čo predstavuje 1,4-percentný nárast v porovnaní s piatkovou záverečnou hodnotou. V utorok varšavská burza opäť posilnila v dôsledku očakávania nových prílevov zahraničného kapitálu začiatkom budúceho roka a optimistickejším prognózam ekonomického vývoja. Poľské akcie uzatvárali stredajší obchodný deň na mierne vyšších úrovniach pri takmer rekordných objemoch, keď zisky telekomunikačných titulov spoločnosti TPSA a ďalších akcií s vysokým podielom na trhu utlmil pokles akcií koncernu Elektrim. Zahraničných investorov povzbudili zvýšené nádeje na nižšie úrokové miery a pokles inflácie v priebehu nasledujúcich mesiacov, kým domáci investori investovali nové prostriedky na základe očakávaní veľkých prírastkov v januári. Poľská burza v piatok zaznamenala pokles o 0,8 % v dôsledku výberu ziskov. Zvýšenie dôvery v poľské hospodárstvo a očakávania zníženia úrokových sadzieb v roku 2001 posilnili poľský trh v tomto týždni na trojmesačné maximá a podľa analytikov trh si udrží svoje prírastky aj v nastávajúcich týždňoch. Index WIG 20 v piatok poklesol, avšak celkovo tento týždeň ukončil rastom o 4,1 % na úroveň 1 785,4 bodov. Poľsko zaznamenalo lepšie údaje o inflácii, keď index spotrebiteľských cien (CPI) spomalil v novembri medziročne na úroveň 9,3 % v porovnaní s 9,9-percentným rastom v októbri, čo posilnilo očakávania, že úrokové sadzby budú znížené v roku 2001.

BUDAPEŠŤ – Maďarský trh na začiatku týždňa posilnil, pričom hlavnými faktormi rastúceho trendu boli farmaceutické emisie a telekomunikačná spoločnosť Matáv. Index BUX vzrástol o 2,39 % na úroveň 7 778,49 bodov. Objem uzavretých obchodov dosiahol úroveň 11,681 mld. HUF. Rozhodnutie predstaviteľov Európskej únie na summite vo francúzskom Nice o podpore budúceho rozšírenia únie o nových členov vrátane Maďarska veľmi neovplyvnilo budapeštiansku burzu, keďže na trhu sa objavilo len zopár zahraničných investorov. Podľa dílerov je stále viac takých investorov, ktorí nechcú v tomto roku otvárať nové pozície. Maďarské akcie si počas rušného utorkového obchodného dňa rozšírili svoje zisky. Podporené boli pozitívnou náladou na svetových trhoch pred rozhodnutím amerického najvyššieho súdu, ktoré následne ukončilo dohady o budúcom prezidentovi USA. Na trhu sa prejavili aj vplyvy nižšieho maďarského indexu spotrebiteľských cien v novembri. V stredu trh mierne poklesol, avšak masívne zahraničné nákupy pokračovali najmä v prípade akcií komerčnej banky OTP a farmaceutickej firmy Richter. Na ďalší deň maďarské akcie pokračovali v poklese, keď nasledovali výrazný pokles na americkom a globálnom trhu v dôsledku výberu ziskov po víťazstve Georga W. Busha v amerických prezidentských voľbách. Maďarské akcie ukončili obchodovanie v uplynulom týždni poklesom, keď výrazné zahraničné nákupy vykompenzoval v druhej polovici dňa vplyv negatívnej nálady na trhoch západnej Európy a pokles na začiatku obchodovania amerického trhu. Index BUX sa znížil o 90,37 bodov, resp. o 1,18 % na úroveň 7 547,18 bodov. Avšak díleri uviedli, že na trhu bola evidentná väčšia účasť zahraničných investorov ako v predchádzajúcich siedmich mesiacoch, čo môže byť považované za pozitívny znak.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS