ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
10. decembra 2000

PRAHA – České akcie začali nový obchodovací týždeň miernym poklesom a pri celkovo slabom objeme obchodov. Index PX-50 poklesol o 0,21 % na úroveň 419,5 bodov, kým index RHNW oslabil o 0,19 % na 1 249,4 bodov. Oba indexy uzavreli na najvyšších úrovniach zaznamenaných počas dňa, avšak zostali blízko 19-mesačných miním, ktoré súviseli s výraznými výpredajmi za posledný mesiac. Pozitívna nálada na svetových trhoch spolu s nedostatkom predajcov na domácom trhu pomohli v utorok k silnému rastu väčšiny českých blue-chips akcií. Najväčší rast o 7,3 % na 94,2 CZK zaznamenali akcie elektrárenskej spoločnosti ČEZ, ktoré sa tak priblížili k nominálu 100 CZK. Dopoludňajší silný rast pražskej burzy vystriedala v stredu popoludní menšia korekcia spôsobená výberom ziskov a v závere tiež oslabenie amerických trhov, ktoré reagovali na očakávanú stratu počítačovej firmy Apple. Negatívny vývoj na svetových trhoch spolu s vyberaním ziskov u domácich emisií zapríčinil vo štvrtok prehĺbenie poklesu na českej burze. Index PX-50 oslabil o 2,44 % a index RHNW klesol o 2,94 %. Najväčší prepad zaznamenali akcie ČEZ, ktoré oslabili kvôli silným zahraničným výpredajom o 5,8 % na úroveň 91,7 CZK. Český Telecom uzavrel poklesom o 3,8 % na 424 CZK a cena akcií spoločnosti České radiokomunikace sa znížila o 1,9 % na úroveň 1 321 CZK. Fond národního majetku ČR oznámil, že privatizačná komisia vybrala do ďalšieho kola štyroch uchádzačov o České radiokomunikace. Táto správa napriek tomu, že nebola konkrétna, zabránila väčšiemu poklesu akcií. Českej burze sa opäť podarilo obnoviť rast v závere týždňa, avšak špekulácie o tom, že Deutsche Telecom ustúpil od ponuky na prevzatie majoritného podielu akcií Českých Radiokomunikací oslabili telekomunikačné tituly. Index RHNW uzatváral rastom o 2,23 % na úrovni 1 351,4 bodu a index PX-50 posilnil o 1,82 % na úroveň 447,8 bodu. Akcie Komerční banky zaznamenali najväčší rast o 5,13 % na 850 CZK. Pozornosť investorov sa zameriavala na České Radiokomunikace, ktoré vo štvrtok zaregistrovali štyroch záujemcov o svoj 51,19-percentný podiel, avšak vláda odmietla ich mená bližšie špecifikovať.

BUDAPEŠŤ – Maďarský trh v pondelok posilnil väčšinou vďaka prírastkom chemickej spoločnosti BorsodChem, ropnému a plynárenskému podniku MOL a tiež výrobcovi farmaceutických produktov Richter. Index BUX sa zvýšil o 96,02 bodov, resp. o 1,44 % na úroveň 6780,76 bodov. Pozitívny vývoj prevládal na trhu aj v nasledujúcich dňoch, kedy burza vzrástla vďaka pozitívnej nálade na európskych trhoch o viac ako 6 %. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Matáv po značných stratách v predchádzajúcich dňoch opäť posilnili o 122 HUF, resp. o 12,73 % na 1 080 HUF. Rastu akcií napomohlo posilnenie emisie fínskej telekomunikačnej spoločnosti Nokia. Nové akcie econet.hu, ktoré sú prvými akciami internetovej spoločnosti uvedenými na trh v rámci fúzie Virginia, vzrástli o 20 % na 1 638 HUF, hoci objem ich obchodov na trhu bol nízky. Burza si udržala optimizmus aj v stredu, stimulovaný najmä silnou nákupnou aktivitou investorov, orientovanou na tituly Matav a MOL. K pozitívnej nálade na trhu by malo podľa dílerov v nasledujúcich dňoch prispieť možné stanovenie pevného dátumu pre vstup Maďarska do Európskej únie. Negatívna korekcia sa na trh dostavila až vo štvrtok vzhľadom na zhoršenie vývoja na medzinárodných trhoch, ktoré vyvolalo varovanie firmy Motorola pred slabšími ziskami. Krátkodobý pokles sa však maďarským akciám podarilo vykompenzovať v piatok vďaka priaznivému začiatku obchodovania na Wall Street. Index BUX vzrástol o 1,1 % na 7 499,54 bodu, kým v priebehu obchodovania testoval maximum 7 581,55 bodu. Obchodníci však stále skepticky vnímajú ďalší rast, pretože nákupné aktivity zahraničných investorov oslabujú. Akcie telekomunikačnej firmy Matáv vzrástli o 13 HUF na 1 153 HUF, kým systémový integrátor Synergon klesol o 25 HUF na 1 075 HUF za akciu.

VARŠAVA – Výsledok poľského tendra na predaj licencií tretej generácie UMTS pozitívne ovplyvnil vývoj niektorých väčších telekomunikačných titulov hneď v úvode týždňa, avšak nedokázal priniesť oživenie celému poľskému trhu. Index WIG 20 poklesol o 1,5 % na úroveň 1 602 bodov. Index TechWIG, ktorý mapuje tzv. akcie novej ekonomiky, zaznamenal najnižšiu tohtoročnú úroveň a uzavrel poklesom o 2,3 % na 1 208,4 bodu. Hlavnými faktormi posilnenia varšavskej burzy sa v utorok stali obnovené nádeje ohľadom nižšej miery inflácie v Poľsku a oživenie na svetových trhoch. Investorov znepokojených kvôli stavu poľskej makroekonomiky potešila pondelková správa o cenách potravín za druhú polovicu novembra, ktorá poukázala na celkovú nižšiu mieru inflácie v uplynulom mesiaci. Podľa analytikov náladu v Poľsku a na iných európskych trhoch posilnili vzrastajúce nádeje, že zo skorého ukončenia boja o americké prezidentské kreslo. Hlavným stimulom stredajších silných ziskov telekomunikačného sektora sa stali správy, že poľské ministerstvo telekomunikácií zrušilo kontroverzný tender na získanie licencie UMTS a namiesto toho udelí licencie trom lokálnym providerom, ktorí boli zároveň jedinými oficiálnymi záujemcami. High-tech tituly posilnili po rekordných ziskoch na americkom trhu Nasdaq. Varšavská burza aj vo štvrtok uzavrela na mierne vyšších úrovniach vďaka rastu akcií novej ekonomiky. Index WIG 20 index vzrástol o 0,6 % na úroveň 1 690,1 bodov, keď index TechWIG posilnil o 1,9 % na úroveň 1 316,9 bodov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS