ČLÁNOK
Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch
26. novembra 2000

PRAHA – Pokračovanie predaja akcií spoločnosti ČEZ zapríčinilo pondelkové oslabenie českých burzových indexov, ktoré poklesli o necelé percento. Index PX-50 skončil s poklesom o 0,3 bodu, resp. o 0,64 %, na úrovni 464,4 bodov a index RHNW oslabil o 0,77 %, resp. o 10,7 bodu na 1 384,9 bodov. Cena akcií ČEZ zaznamenala 4,6-percentný pokles na úroveň 81,5 Kč. Za posledný týždeň tak stratila 7 %, kým za posledný mesiac až 23 %. Makléri uviedli, že akcie predáva jeden zahraničný investor, ktorý pravdepodobne redukuje svoju pozíciu. Mierne zisky monopolu Český Telecom pomohli v utorok oživeniu na českej burze po niekoľkých dňoch oslabovania, avšak hlavný index PX-50 zatváral miernym poklesom. Darilo sa aj akciám České spořitelny, ktoré dosiahli nové dvojročné maximum 239,9 CZK počas obchodného dňa, avšak neskôr oslabili o 0,3 % a uzatvárali na úrovni 238,1 CZK. České akciové indexy pokračovali v stredu v poklese, pričom zaznamenali svoje ročné minimá, keďže blue-chips tituly oslabili po nepriaznivom vývoji na zahraničných trhoch. Telekomunikačné tituly kopírovali situáciu na západných burzách a zaznamenali pokles. Česká burza vo štvrtok oslabila, keď jeden väčší investor predával viaceré blue chips. Najväčšie straty zaznamenala Komerční banka s poklesom o 8,6 % na úroveň 750 Kč a akcie České spořitelny, ktoré oslabili o 5,7 % na 447 Kč. Riadiaci výbor pre privatizáciu bánk v stredu uviedol, že po vyhodnotení predbežných vyjadrení záujmov potenciálnych investorov o privatizáciu 60-percentného štátneho podielu Komerční banky odporučí vláde ČR maximálne päť subjektov. Podľa dílerov môže súťaž medzi zainteresovanými stranami znamenať, že štát nebude nútený vydať žiadne ďalšie garancie za zlé úvery banky. Burzové indexy uzavreli piatkové obchodovanie rastom o viac než pol percenta, stimulované predovšetkým dopytom po akciách Českých radiokomunikací. Index RHNW posilnil o 7,6 bodu, resp. o 0,57 % na 1329,9 bodu, kým oficiálny index pražskej burzy PX-50 vzrástol o 0,8 bodu, resp. o 0,18 percenta na 445,2 bodu. Za celý týždeň index RHNW klesol o 65,8 bodu, resp. o 4,7 % a index PX-50 stratil 22,2 bodu, resp. 4,7 %.

VARŠAVA – Poľské akcie v pondelok mierne vzrástli po tom, čo údaje o priemyselnej výrobe v októbri neznamenali jasný signál pre trh a podľa brokerov z krátkodobého hľadiska sa bude poľská burza pohybovať pravdepodobne v úzkych intervaloch. Index WIG 20 uzatváral o 0,6 % vyššie na úrovni 1653,1 bodu, čo je 12 % nad jeho ročným minimom zaznamenaným minulý mesiac. Objem poľskej priemyselnej výroby, ktorý bol zverejnený po uzatvorení piatkového obchodného dňa, vzrástol medziročne o 7,2 % v minulom mesiaci, čo je menej v porovnaní s trhom očakávanými 7,7 percentami. Avšak údaje poukázali na zlepšenie oproti septembrovému 5-percentnému rastu. V utorok posilnili mierne zisky technologických titulov poľský index WIG 20 už tretí po sebe nasledujúci obchodný deň. Akciový trh čakal na vyhlásenia Rady pre monetárnu politiku o úrokových mierach centrálnej banky, ktoré sa malo konať v stredu, pričom sa na ňom mal aj zhodnotiť predbežný vládny rozpočet na rok 2001. Silné výpredaje technologických, mediálnych a telekomunikačných (TMT) titulov oslabili v stredu varšavskú burzu v dôsledku kopírovania vývoja na iných burzách. Počas štvrtkového obchodného dňa oslabili varšavskú burzu poľské telekomunikačné emisie vedené operátorom pevných liniek Netia. Straty v telekomunikačnom sektore zapríčinila negatívna nálada na globálnych trhoch. Index WIG 20 poklesol o 0,8 % na úroveň 1 626,5 bodov a index TechWIG, ktorý mapuje vývoj akcií novej ekonomiky vrátane popredných telekomunikačných emisií, uzavrel poklesom o 0,9 % na 1 294 bodov.

BUDAPEŠŤ – Maďarská burza v pondelok oslabila, keď akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL poklesli po tom, ako MOL prehrala súdny spor voči vláde a telekomunikačná spoločnosť Matáv rozšírila svoj niekoľkomesačný klesajúci trend. Index BUX poklesol o 2,19 %, resp. o 170,79 bodov na úroveň 7 620,32 bodov. Akcie MOL oslabili o 5,99 % na 4 315 HUF a akcie Matáv držali krok s technologickými a telekomunikačnými akciami na európskom trhu a v dôsledku výberov ziskov zo strany domácich i zahraničných investorov uzavreli poklesom o 38 HUF na 1 232 HUF. V utorok maďarské akcie oslabili, pretože MOL zaznamenal zvýšenie svojich strát a k neistote na trhu prispeli aj doposiaľ neznáme výsledky amerických prezidentských volieb. Akcie MOL poklesli o 2,67 % na 4200 HUF po pondelkovom oslabení takmer o 6 % v dôsledku súdneho zamietnutia kompenzácie strát údajne spôsobených vládou zadržiavanými cenami pohonných látok. MOL sa proti rozhodnutiu súdu mieni odvolať. V dôsledku oslabeného vývoja na európskych trhoch uzatvárali v stredu maďarské akcie na nižších úrovniach. Pokles na burze ovplyvnili straty akcií s vysokou kapitalizáciou firiem ako ropná spoločnosť MOL a telekomunikačná spoločnosť Matáv. Telekomunikačný titul Matáv poklesol počas obchodného dňa na nové ročné minimum 1173 HUF, avšak uzatváral na 1181 HUF, čo je pokles o 38 HUF. Maďarské akcie vo štvrtok pri slabom objeme obchodov uzavreli poklesom, avšak systémový integrátor Synergon posilnil takmer o 15 % v dôsledku správy o podpísaní 10-ročného kontraktu s Vivendi, ktorého cieľom je podporiť jeho sieť v Maďarsku. V piatok zaznamenali maďarské akcie rast najmä vďaka ziskom ropných firiem a komerčnej banky OTP. Index BUX sa zvýšil o 100,02 bodu, resp. o 1,37 % na 7 380,26 bodu. Celkový obrat však zostal slabý, keďže viacero nákupcov sa udržiavalo mimo trhu. Pozornosť investorov sa koncentrovala na mimoriadne valné zhromaždenie chemickej firmy BorsodChem, ktorá sa snaží oddialiť akvizičné snahy ruského plynárenského monopolu Gazprom. Jeho konanie však bolo oddialené, čo by mohlo posunúť očakávanú akvizíciu prostredníctvom spoločnosti Gazprom. Obchodovanie s akciami firmy BorsodChem bolo ráno dočasne pozastavené, v priebehu dňa sa však opäť obnovilo. Akcie ku koncu dňa vzrástli o 50 HUF na 6 950 HUF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS